CFR Cluj – Young Boys Berna 1-1, în Europa League. Ardelenii au condus prin golul lui Rondon / VIDEO

Publicat: 30 oct. 2020, 00:00, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
CFR Cluj - Young Boys Berna 1-1, în Europa League. Ardelenii au condus prin golul lui Rondon / VIDEO
CFR Cluj - Young Boys 1-1

CFR Cluj și Young Boys Berna au remizat pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu”, joi seara, scor 1-1, în etapa a doua a Grupei A din Liga Europa.

Prima repriză a fost săracă în ocazii. Prima oportunitate de gol a venit abia în minutul 37, când jucătorul oaspeților Ngameleu nu a reușit să-l învingă pe Bălgrădean cu un șut din interiorul careului.

Deschiderea scorului s-a produs în minutul 62. Rondon i-a trimis pe clujeni în avantaj, cu un șut din interiorul careului. Mingea trimisă de venezuelean a fost deviată de un jucător al oaspeților.

Avantajul de pe tabela de marcaj n-a rezistat decât șapte minute. Young Boys a egalat prin Fassnacht, care a profitat de o greșeală de marcaj a fundașilor de la CFR și l-a învins pe Bălgrădean, cu un șut plasat.

Până la finalul confruntării, cele două echipe nu și-au mai creat ocazii clare de gol.

În celălalt meci al grupei, AS Roma și ȚSKA Sofia au încheiat la egalitate, 0-0. Campioana României este prima în clasament, cu patru puncte, urmată de AS Roma, care are un gol mai puțin marcat. Young Boys și ȚSKA ocupă ultimele două poziții.

În etapa a treia a grupei A din Liga Europa CFR Cluj va evolua, în deplasare, cu AS Roma. Partida va avea loc joi, de la ora 19:55.

FC CFR 1907 Cluj – Young Boys Berna 1-1
Au marcat: Mario Rondon (62) / Christian Fassnacht (69).
Cluj-Napoca, Stadion ”Dr. Constantin Rădulescu”
Europa League – Grupa A

CFR Cluj: 34. Cristian Bălgrădean – 16. Mateo Susic, 55. Paulo Vinicius (4. Cristian Manea, 14), 3. Andrei Burcă, 45. Mario Camora (căpitan) – 28. Ovidiu Hoban (94. Cătălin Itu, 79), 8. Damjan Djokovic – 99. Mario Rondon, 7. Adrian Păun (11. Michael Pereira, 79), 10. Ciprian Deac (27. Alexandru Chipciu, 63) – 22. Gabriel Debeljuh (9. Billel Omrani, 46). Antrenor: Dan Petrescu

Young Boys: 26. David von Ballmoos – 36. Silvan Hefti (21. Ulisses Garcia, 63), 4. Mohamed Ali Camara (10. Miralem Sulejmani, 74), 5. Cedric Zesiger, 24. Quentin Maceiras – 16. Christian Fassnacht, 28. Fabian Lustenberger (căpitan), 20. Michel Aebischer (8. Vincent Sierro, 74) – 15. Meschack Elia (11. Gianluca Gaudino, 63), 18. Jean-Pierre Nsame, 13. Nicolas Moumi Ngamaleu (17. Theoson Siebatcheu, 74). Antrenor: Gerardo Seoane.

Arbitru: Glenn Nyberg; arbitri asistenţi: Mahbod Beigi, Andreas Soederqvist; al patrulea oficial: Bojan Pandzic (toţi din Suedia)
Delegat UEFA: Loukas Siotropos (Grecia), observator UEFA pentru arbitri: Nikolai Ivanov (Rusia)
Cartonaşe galbene: Debeljuh (22), Aebischer (74), Djokovic (82).