Premier League, etapa a 5-a. Everton – Liverpool 2-2 / VIDEO

Derby-ul orașului Liverpool, între Everton și FC Liverpool s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, în etapa a 5-a din Premier League la capătul unui meci extrem de disputat.

”Cormoranii” au deschis scorul încă din minutul 3, prin Mane, cu un șut din interiorul careului. În minutul 19, James Rodrigues a executat perfect o lovitură de colt, iar Michael Keane  a înscris pentru 1-1, cu o lovitură de cap.

După pauză, cele două echipe au jucat pe contre, cu ocazii de ambele părți. Liverpool a revenit în avantaj în minutul 72, când Salah a profitat de o respingere greșită a portarului Yerry Mina.

Liverpool a continuat să atace, dar Everton a fost cu golul. Cu nouă minute înainte de final, Calvert Lewin a dus scorul la 2-2 cu o lovitură de cap. Minutele de prelungire au fost dramatice. Henderson a punctat pentru Liverpool, dar reușita a fost anulată prin intermediul VAR, pentru un offside la Mane.

În urma acestui rezultat, Everton rămâne neînvinsă în Premier League și conduce în calsament, cu 13 puncte. Liverpool ocupă locul secund, cu 10 puncte.