FC Botoşani s-a calificat în turul al doilea preliminar al Europa League

Publicat: 27 aug. 2020, 20:41, de Ziarul Puterea, în SPORT , ? cititori
FC Botoșani

Echipa FC Botoșani a învins în această seară cu 2 – 1 formaţia kazahă Ordabasî Şimkent și s-a calificat în al doilea tur preliminar al Europa League la fotbal.

Partida de pe stadionul Kajimukan Munaitpasov din Şimkent a debutat cu o mare ocazie pentru gazde, Chindriş respingând salvator din faţa lui Hijnicenko.

În minutul 10 Ofosu l-a faultat în careu pe Joao Paulo, întru-un moment în care portarul Pap ieşise neinspirat şi poarta era goală. Jucătorul Botoșaniului a primit doar cartonaş galben, iar Abdoulaye Diakhate a ratat penalty-ul.

FC Botoşani a luat apoi jocul pe cont propriu şi a dominat o perioadă bună. Rodriguez (16) a tras din lovitură liberă, iar Dosmagambetov a deviat periculos pentru propria poartă. Şeroni (24) a şutat violent de la 30 de metri, dar pe lângă ţintă.â

Echipa antrenată de Marius Croitoru a trecut în avantaj în minutul 25, când Holzmann a reluat din voleu centrarea lui Ofosu. În minutul 28, Badibanga a comis henţ în propriul careu, dar arbitrul nu a dat nimic.

Ordabasî a egalat în minutul 31, când Mahlangu a reluat în plasă centrarea lui Badibanga.

FC Botoşani a preluat din nou conducerea, în minutul 33, când Dugandzic a marcat superb la vinclu, din pasa lui Florescu.

Repriza secundă a a avut un prim sfert de oră fără lucruri notabile, după care presiunea gazdelor a fost resimţită tot mai mult. Simcevic (60) a reluat pe lângă poartă de la colţul scurt. Joao Paulo (61) a şutat peste poartă după o greşeală a lui Rodriguez. Brazilianul a mai ratat o ocazie în minutul 66, când a tras peste poartă de la 15 metri.

FC Botoşani a avut două şanse notabile, dar Dugandzic nu a reacţionat la centrarea lui Mendoza, iar şutul lui Ofosu a fost reţinut de portar.

Ordabasî a mai avut două şanse de egalare până la final, dar Ruben Brigido a tras în plasa laterală, iar Jangîlîşbai a ratat incredibil din trei metri în minutul 90+4.