FCSB – CS U Craiova 4-1. Stări de spirit diferite înainte de Conference League (Video)

Publicat: 26 iul. 2021, 00:14, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
FCSB - CS U Craiova 4-1. Stări de spirit diferite înainte de Conference League (Video)

FCSB a învins-o pe CS Universitatea Craiova, cu scorul de 4-1, duminică seara, pe Arena Naţională din Bucureşti, într-un meci din cadrul etapei a doua a Ligii I.

Echipa antrenată de Dinu Todoran a început ca din tun derby-ul cu formația olteană. Olimpiu Moruţan a deschis scorul în minutul 7, cu un șut superb, de la circa 30 de metri. Mingea s-a dus direct în vinclul porții lui Pigliacelli. Octavian Popescu a majorat diferența în minutul 16, profitând de slăbiciunea defensivei adverse.

Înainte de pauză, Cordea a înscris și el, cu un şut de la 16 metri, după ce Nicuşor Bancu a pierdut mingea. Ghinioanele s-au ținut lanț de echipa oaspete, iar în minutul 60, Alexandru Mateiu a marcat un autogol.

Golul de onoare al celor de la CS Universitatea Craiova a fost înscris de  Jovan Markovic, cu un şut din unghi, în minutul 64.

Au evoluat următoarele echipe:

FCSB: Vlad – Haruţ, Creţu, Vucur, Şerban (Perianu ’81) – Moruţan, Ov. Popescu, Tănase (Ondrasek ’68) – Cordea (C. Dumitru ’68), Dumiter, Octavian Popescu (Coman ’62). Antrenor Dinu Todoran;

CSU Craiova: Pigliacelli – Conte (Vlădoiu ’56), Găman, Bălaşa, Bancu – Mateiu, Bic (Markovici ’56) – Cîmpanu (Baiaram ’28), Nistor, A. Ivan (Gustavo ’17) – Koljici. Antrenor: Dragoş Bon.

În urma acestei victorii, FCSB a urcat pe locul 3 în clasament, cu 4 puncte, la două lungimi  de Rapid şi CFR Cluj, echipele aflate pe primele două locuri. CSU Craiova ocupă locul 9, cu trei puncte.

Joi, cele două formații vor evolua în manşa secundă a turului al doilea preliminar al Europa Conference League. În tur, FCSB a câştigat pe teren propriu, cu Şahtior Karaganda (1-0), iar CS Universitatea Craiova a pierdut în Albania (0-1 cu Laci).