FCSB – Dinamo 2-1. Roș-albaștrii au controlat prima repriză, dar au câștigat cu emoții (Video)

Publicat: 22 iul. 2023, 23:48, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
FCSB - Dinamo 2-1. Roș-albaștrii au controlat prima repriză, dar au câștigat cu emoții (Video)

FCSB a câștigat derby-ul cu Dinamo, scor 2-1, pe teren propriu, în etapa a doua din Superligă. La meciul disputat pe arena Arcul de Triumf au asistat 6,100 de spectatori, între care şi premierul Marcel Ciolacu.

Meciul a fost precedat de un moment de reculegere în memoria lui Dan Matei Agathon, decedat pe 20 iulie, la vârsta de 73 de ani. Agathon a fost, din 1999, membru al Consiliului de Administraţie al clubului.

După alte două ocazii ale gazdelor în debutul meciului, în minutul 9 Șut a trimis cu spre poarta alb-roșilor, cu o lovitură de cap, din centrarea lui Coman, dar Golubovic a avut o intervenție senzațională.

Dinamoviștii au replicat câteva secunde mai târziu, când Ghezali ll-a pus la încercare pe Târnovanu.

FCSB a deschis scorul în minutul 30. Coman l-a învins pe Golubovic, cu un șut la vinclu. Cinci minute mai târziu, gazdele au dus scorul la 2-0. Olaru a ajuns la un balon în interiorul careului și a marcat. Portarul alb-roșilor a fost fără reacție.

Dinamo a redus din diferență în minutul 83. Roșu a țintit transversala cu un șut de la marginea careului, balonul a ajuns la Costin, care i-a pasat lui Laruccea, care a șutat, iar după o intervenție a lui Târnovanu Gregorio a marcat din fața porții.

FCSB a obţinut a doua victoria din acest campionat. De cealaltă parte, Dinamo a pierdut ambele meciuri din acest debut de sezon, 0-2 cu Universitatea Craiova şi 1-2 cu FCSB.

FCSB: Târnovanu – Pantea, Dawa, Haruţ, Radunovic – Djokovic (Radaslavescu 90+5), Şut, Olaru (Edjouma 71) – Miculescu (Cordea 46), Al. Băluţă (Compagno 46), Fl. Coman (Ovidiu Popescu 77). ANTRENOR: Elias Charalambous

Dinamo: Golubovic – De Moura, Giafer, R. Grigore, Amzăr – Ghezali (Costin 64), Larrucea, Iglesias (Goncalo Gregorio 59), N. Roşu – Bani (Politic 59), Hakim Abdallah (Ţîră 82). ANTRENOR: Ovidiu Burcă

Cartonaşe galbene: Dawa 20, Edjouma 80, Compagno 90+1 / R. Grigore 27, Larrucea 33

Arbitri: Sebastian Colţescu – Mihai Marius Marica, Adrian Popescu – Andrei Antonie

Arbitri VAR: Andrei Florin Chivulete – Bogdan Dumitrache

Observator: Corneliu Fecioru