FCSB, remiză cu Anderlecht. Vicecampioana României, eliminată din Conference League

Publicat: 27 oct. 2022, 23:21, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

FCSB a remizat , în deplasare, cu echipa belgiană Anderlecht, scor 2-2, joi seara, în Bruxelles.

Anderlecht a deschis scorul în minutul 36, prin Verschaeren. FCSB a egalat în minutul 60, prin Compagno. Atacantul italian a înscris cu o lovitură de cap. Gazdele au preluat conducerea în minutul 75, prin Vertonghen. Vicecampioana României a stabilit scorul final, prin Dawa, în minutul 82.

Cu două puncte în grupa B, FCSB nu mai are nici o şansă de calificare în primăvara europeană.

Anderlecht: Van Crombrugge – Murillo, Vertonghen, Hoedt, Ndiaye – Diawara (Ashimeru 61), Arnstad – Refaelov (Stroeykens 51), Verschaeren, Amuzu (Duranville 76) – Fabio Silva. ANTRENOR: Robin Veldman

FCSB: Târnovanu – V. Creţu, Dawa, Tamm, Radunovic – Oaidă, Edjouma (Dulca 88), Olaru (Radaslavescu 46) – Miculescu (I. Stoica 90), Dumiter (Compagno 46), Oct. Popescu (Fl. Coman 64). ANTRENOR: Nicolae Dică

Cartonaşe galbene: Murillo 43, 90+4, Hordt 88 / Compagno 67, Fl. Coman 87, Miculescu 89

Cartonaş roşu: Murillo (Anderlecht) minutul 90+4

Arbitri: Manfredas Lukjančukas – Vytenis Kazlauskas, Mangirdas Mirauskas – Robertas Smitas (toţi din Lituania)