FCSB, victorie cu Dunajska Streda în prima manşă a turului al treilea preliminar din Conference League (Video)

Publicat: 04 aug. 2022, 00:18, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

FCSB a câștigat meciul disputat, miercuri seară, scor 1-0, în deplasare, cu echipa slovacă Dunajska Streda, în prima manşă a turului al treilea preliminar din Conference League.

Oaspeții au dominat partida încă de la început. Rusu a trecut pe lângă deschiderea scorului de două ori în primele 3 minute. Gazdele au replicat prin lovitura liberă a lui Szantho, când mingea s-a dus în bară. Până la pauză, Edjouma și Octavian Popescu au șutat pe lângă poartă. Slovacii au rămas în 10 oameni, după eliminarea lui Kruzliak, din minutul 67. Unicul gol al meciului de pe stadionul DAC Arena a fost marcat de Joonas Tamm, în minutul 69, după o pasă de la Radunovic.

Dunajska Streda: Veszelinov – Blackman, Risvanis, Kruzliak, Ciganiks – Dimun, Kacer – Veselovsky (Kalmar 86’), Balogh (Moumou 75’), Szantho (Brunetti 68’) – Krstovic (Nicolaescu 86’). Antrenor: Adrian Gula

FCSB: Târnovanu – Ov. Popescu, Dawa, Tamm, Radunovic – Olaru, Edjouma (Şut 75’) – Miculescu (Lixandru 78’), Oct. Popescu, Fl. Coman (Oaidă 46’) – B. Rusu (I. Stoica 64’). Antrenor: Nicolae Dică

Cartonaşe galbene: Risvanis ’22, Kruzliak ’56, ’68 / Dawa ‘2, Radunovic ’56, Edjouma ’62, Tamm ’73

Cartonaş roşu: Kruzliak ’68

Arbitri: Rade Obrenovic – Jure Praprotnik, Grega Kordez – Asmir Sagrkovic (toţi din Slovenia).

Manşa secundă se va juca la Bucureşti, pe Arena Naţională, în data de 11 august. În cazul în care FCSB va elimina echipa slovacă DAC 1904 Dunajska Streda, vicecampioana României va juca în play-off cu Viking Stavanger (Norvegia) sau Sligo Rovers FC (Irlanda). Roș-albaștrii ar juca acasă primul meci (18 august), iar returul ar avea loc în deplasare (25 august).