Franța s-a calificat dramatic în semifinalele CM 2022, după ce a trecut de Anglia. Harry Kane a ratat un penalty

Publicat: 10 dec. 2022, 23:14, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Naționala de fotbal a Franţei s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale din Qatar, după ce a trecut de reprezentativa Angliei, scor 2-1, sâmbătă seara, pe Al Bayt Stadium din Al Khor, în ultimul sfert de finală.

Franța a deschis scorul în minutul 17. Griezmann i-a pasat perfect lui Tchouameni, iar acesta a marcat cu un șut din afara careului. În minutul 52 Anglia a primit penalty după o cădere în careu a lui Saka în urma unui duel cu Tchouameni. Harry Kane a transformat lovitura de pedeapsă, restabilind egalitatea.

Anglia a fost aproape să preia conducerea. În minutul 70, Maguire a nimerit bara. Franța a reintrat în avantaj pe tabela de marcaj în minutul 78, prin Giroud.

Patru minute mai târziu, Theo Hernandez l-a faultat în careu pe Mason Mount, iar Anglia a primit al doilea penalty.

De această dată, Kane a trimis peste poartă, de la punctul cu var, iar Anglia părăsește Cupa Mondială 2022.

În semifinale, Franţa va evolua cu reprezentativa Marocului, în timp ce în cealaltă semifinală se vor înfrunta Argentina şi Croaţia.

Anglia: Pickford – Walker, Stones (Grealish 90+8), Maguire, Shaw – Rice – Henderson (Mount 79), Bellingham – Saka (Sterling 79), Kane, Foden (Rashford 86). SELECŢIONER: Gareth Southgate

Franța: Lloris – Kounde, Varane, Upamecano, Theo Hernandez – Tchouameni, Rabiot – Dembele (K. Coman 79), Griezmann, Mbappe – Giroud. SELECŢIONER: Didier Deschamps

Cartonaşe galbene: Maguire 90 / Dembele 45, Griezmann 46, Theo Hernandez 82

Arbitri: Wilton Sampaio – Bruno Boschilia, Bruno Pires (toţi din Brazilia) – Mohammed Abdulla (Emiratele Arabe Unite)