GCS: 14.019 de cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2

Un număr de 14.019 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, fiind efectuate peste 67.500 de teste, a informat, sâmbătă, Grupul de Comunicare Strategică.

Până sâmbătă, pe teritoriul României au fost confirmate 1.346.240 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus şi 1.172.139 de pacienţi au fost declaraţi vindecaţi.

La nivel naţional, până la această dată, au fost prelucrate 9.818.833 de teste RT-PCR şi 3.609.596 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore, au fost efectuate 24.392 de teste RT-PCR (12.862 în baza definiţiei de caz şi a protocolului medical şi 11.530 la cerere) şi 43.218 de teste rapide antigenice.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienţilor care erau deja pozitivi, 1.292 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. 

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba248332355,44
2.Arad291942956,40
3.Argeș318671684,42
4.Bacău316532863,64
5.Bihor342083354,28
6.Bistrița-Năsăud157611305,14
7.Botoșani179761384,04
8.Brașov496132735,22
9.Brăila158521464,53
10.Buzău156412143,85
11.Caraș-Severin141131344,28
12.Călărași129311804,47
13.Cluj687704887,52
14.Constanța518585025,96
15.Covasna9469582,13
16.Dâmbovița261082123,58
17.Dolj351944167,00
18.Galați325512224,16
19.Giurgiu136411125,81
20.Gorj11288913,11
21.Harghita96941052,26
22.Hunedoara268352654,87
23.Ialomița133681485,55
24.Iași534825716,16
25.Ilfov5667459813,60
26.Maramureș256931294,52
27.Mehedinți114551666,65
28.Mureș275983243,32
29.Neamț233902553,82
30.Olt188852625,64
31.Prahova441537756,03
32.Satu Mare169751503,53
33.Sălaj136041116,41
34.Sibiu304012134,59
35.Suceava313722284,30
36.Teleorman178331876,36
37.Timiș685156329,79
38.Tulcea9935933,74
39.Vaslui204791204,49
40.Vâlcea193081824,37
41.Vrancea131951553,39
42.Mun. București230481254312,65
43.Din străinătate**153413 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    18860*1.159 
 TOTAL1.346.24014.019 

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Mai multe articole...

Ultimele articole