Handbal feminin: SCM Rm. Vâlcea a fost învinsă de Kerning-Ikaast în sferturile EHF European League

SCM Râmnicu Vâlcea a fost învinsă de echipa daneză Herning-Ikaast Handbold cu scorul de 39-33 (20-17), duminică, în Sala Sporturilor „Traian”, în prima manşă a sferturilor de finală ale competiţiei feminine de handbal EHF European League.

Echipa vâlceană a fost condusă de la un capăt la altul al meciului, în prima repriză la o diferenţă de şase goluri, care s-a regăsit la final pe tabelă. În repriza secundă, formaţia pregătită de norvegianul Bent Dahl a reuşit egalarea, 29-29, în min. 50, dar danezele au avut un final mai bun şi au reuşit să ia o opţiune pentru semifinale.

Pentru gazde au marcat Irina Glibko 9 gogoluri, Elena Dache 6, Corina Lupei 6, Kristina Liscevic 3, Evgheni Levcenko 2, Asma Elghaoui 2, Bobana Klikovac 2, Zeljka Nikolic 2, Olga Gorşenina 1.

Isabell Roch a apărat 7 şuturi (26,92%), iar Daciana Hosu 4 (23,53%).

Golurile formaţiei daneze au fost reuşite de Emma Cecilie Uhrskov Friis 11, Ingvild Kristiansen Bakkerud 9, Emma Lindqvist 7, Simone Cathrine Petersen 4, Vilde Ingeborg Johansen 3, Cecilie Hojgaard Brandt 2, Line Mai Norgaard Hougaard 1, Julie Mathiesen Scaglione 1, Sarah Iversen 1.

Sabine Englert a parat nu mai puţin de 15 şuturi (31,25%). Manşa secundă va avea loc pe 2 aprilie, la Ikaast.