Ianis Hagi, debut cu gol dupã 16 luni de absenţã

Publicat: 21 mai 2023, 20:30, de Ovidiu Zară, în SPORT , ? cititori
<strong>Ianis Hagi, debut cu gol dupã 16 luni de absenţã</strong>
Ianis Hagi, jucătorul celor de la Glasgow Rangers

Revenit pe gazon fabuloasã a lui Ianis Hagi, dupã o perioadã de refacere de 16 luni. Hagi jr. a înscis un gol în meciul de campionat pe care echipa sa, Glasgow Rangers, l-a disputat în deplasare cu Hibernian şi l-a câştigat cu 3-1. Ianis Hagi a fost integralist şi a marcat cel de-al doilea gol al echipei sale în minutul 55.

Dupã meci, Ianis Hagi a povestiti la Rengers TV prin ce a trecut: ”A contat foarte mult golul. 30 de secunde am încercat să îmi stăpânesc emoțiile. Ultimele 16 luni au trecut prin fața mea. Sunt foarte fericit că am reușit să marchez. Mai sunt multe de realizat. Mă bucur că pot să joc fotbal, având în vedere accidentarea pe care am suferit-o. Acstea sunt momentele care mă fac fericit și mă fac să înțeleg că au meritat toate greutățile prin care am trecut. Să mă văd acum jucând, să pasez, să înscriu. Nu pot să fiu mai recunoscător”.

Michael Bale: „Să avem răbdare cu el”

La finalul meciului, antrenorul echipei Glasgow Rangers, Michael Beale, s-a declarat încântat pentru Ianis şi a spus cã „trebuie sã avem rãbdare cu el”. „Toată lumea știe că Ianis este un jucător talentat. Am văzut că își găsește reperele din nou, s-a adaptat la viteza jocului și la nivelul primei echipe. S-a regăsit și, cu fiecare partidă care trece, devine tot mai puternic. După ce a înscris golul, a reușit câteva faze minunate. Haideți să avem răbdare cu el, pentru că știm ce poate oferi Ianis echipei. Este un jucător pe l-am pierdut aproape un an. A fost un moment personal special, a trecut prin multe greutăți. Vreau să mulțumesc echipei medicale și echipei de recuperare pentru că l-au adus înapoi pe teren, a fost un moment de mândrie și pentru ei”, a declarat Beale.

In partida de azi, disputatã pe terenul celor de la Hibernian, Glasgow s-a impus cu 3-1 prin golurile marcate de James Tevernier (’32), Ianis Hagi (’55) şi Todd Cantwell (’86). Pentru gazde a marcat Paul Hanton în minutele de prelungire (’90+3). Glasgow Rangers se aflã pe locul secund în campionat, cu 88 de puncte, la 8 puncte în spatele lui Celtic Glasgow, în contextul în care mai sunt doar douã meciuri de disputat.