Ce și-a cumpărat Iga Swiatek din banii câștigați la Roland Garros

Publicat: 17 oct. 2020, 09:11, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
Iga Swiatek a caștigat Roland Garros

Jucătoarea poloneză de tenis Iga Swiatek (locul 17 WTA) rămâne cu picioarele pe pământ după ce a câștiga finala probei feminine a turneului de la Roland Garros.

Răsplătită cu un cec în valoare de 1,6 milioane de euro, Iga Swiatek a dezvăluit ca marele ei vis este să-și achiziționeze un iaht cu care să navigheze pe lacurile din țara natală, potrivit baseline.tennis.com.

Până la iaht, poloneza și-a cumpărat niște rățuște de cauciuc care au rachete de tenis.

Chiar dacă a devenit prima poloneză care a câștigat turneul de tenis de la Paris, Swiatek promite că nu va avea probleme cu popularitatea, potrivit Eurosport.

„Viața mi s-a schimbat complet și încerc să mă obișnuiesc cu asta. La plecare am lăsat Polonia într-un fel, acum am găsit altceva pentru că am devenit foarte populară aici. Pentru mine a fost un șoc timp de trei zile după ce am cucerit trofeul, nici nu știu cum să explic starea emoțională pe care am avut-o. Dacă voi avea probleme cu popularitatea mea, o voi suna pe Naomi Osaka. Ea a câștigat 3 titluri de Grand Slam, știe ce sfat să-mi dea”, a spus Iga Swiatek.

Până să cucereasca trofeul de la Paris, jucătoarea de tenis în vârstă de 19 ani furnizase o mare surpriză în optimile de finală, eliminând-o pe românca Simona Halep  (locul 2 WTA), principala favorită a competiției, cu scorul de 6-1, 6-2.