Încă 4 județe din România intră în scenariul roșu: Ce reguli se impun

România a doborât astăzi, un nou record negativ. În ultimele 24 de ore au fost raportate 6.546 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2, bilanțul total al îmbolnăvirilor de la începutul epidemiei ajungând la 235.586. Alte 4 județe intră în scenariul roșu după ce au depășit rata de infectare de 3 la mia de locuitori.

Este vorba despre județele Arad, Sibiu, Mureș și Bihor.

Capitala se situează în continuare în vârful clasamentului din punct de vedere al numărului de noi infectări cu coronavirus, în ultimele 24 de ore în București fiind depistate alte 900 de persoane infectate.

Județul Timiș (406) depășește pragul de 400 de infectări, în timp ce alte două județe depășesc pragul de 300, respectiv Iași (334) și Dolj (311).

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba48561973,96
2.Arad52821973,02
3.Argeș68381121,04
4.Bacău80772051,99
5.Bihor63171303,02
6.Bistrița-Năsăud2625871,95
7.Botoșani31521011,56
8.Brașov94641492,73
9.Brăila3340461,26
10.Buzău3856701,12
11.Caraș-Severin2586701,84
12.Călărași1647621,04
13.Cluj90053854,3
14.Constanța54901151,55
15.Covasna2186832,23
16.Dâmbovița63851382,15
17.Dolj63163112,63
18.Galați6242921,38
19.Giurgiu1808171,32
20.Gorj2927721,37
21.Harghita2940623,12
22.Hunedoara42081471,96
23.Ialomița2104471,49
24.Iași105813341,94
25.Ilfov5934901,64
26.Maramureș44022182,54
27.Mehedinți2131451,27
28.Mureș50572963,16
29.Neamț59591131,88
30.Olt35061131,21
31.Prahova95691521,85
32.Satu Mare1743781,45
33.Sălaj26131224,31
34.Sibiu51512373,05
35.Suceava92761491,76
36.Teleorman3079962,03
37.Timiș89224064,0
38.Tulcea1466250,95
39.Vaslui4897781,48
40.Vâlcea48881392,31
41.Vrancea3477661,02
42.Mun. București351479003,78
43.137-6* 
 TOTAL235.5866.546 

*Numărul total de cazuri fără alocare pe județe a fost rectificat

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

*Valoarea incidenței aferente județului Cluj este corespunzătoare zilei de ieri, 29.10.2020. Din motive tehnice, incidența pentru ziua curentă nu a putut fi transmisă până în prezent.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.059 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA20
2ARAD36
3ARGEŞ1
4BACĂU38
5BIHOR14
6BISTRIŢA-NĂSĂUD8
7BOTOŞANI11
8BRĂILA2
9BRAŞOV33
10BUZĂU10
11CĂLĂRAŞI2
12CARAŞ-SEVERIN19
13CLUJ10
14CONSTANŢA7
15COVASNA4
16DÂMBOVIŢA29
17DOLJ224
18GALAŢI8
19GIURGIU2
20GORJ50
21HARGHITA6
22HUNEDOARA14
23IALOMIŢA13
24IAŞI11
25MARAMUREŞ11
26MEHEDINŢI10
27MUREŞ7
28NEAMŢ175
29OLT10
30PRAHOVA26
31SĂLAJ18
32SATU MARE27
33SIBIU7
34SUCEAVA3
35TELEORMAN45
36TIMIŞ35
37TULCEA38
38VÂLCEA35
39VASLUI2
40VRANCEA31
41MUNICIPIUL BUCUREŞTI2
42ILFOV5
 TOTAL1059

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Mai multe articole...

Ultimele articole