Începe cursa Globurile de Aur 2021! Lista nominalizărilor

Gala de decernare a Globurilor de Aur 2021 va avea loc pe data de 28 februarie. Nominalizările din cadrul importantului eveniment au fost anunţate de la începutul lunii februarie.

Show-ul dinaintea galei Globurilor de Aur va fi transmis, şi anul acesta, pe Twitter şi pe site-ul evenimentului, după cum au anunţat Hollywood Foreign Press Association (HPFA) şi Dick Clark Prods., organizatorii ceremoniei. „HFPA Presents: Globes Countdown Live” va fi disponibil pe contul de Twitter @goldenglobes, duminică, 28 februarie, începând cu ora 03:30 p.m. PT (luni, ora României 01:30), dar şi pe site-ul goldenglobes.com.

Programul de 90 de minute va fi găzduit de actriţa Sofia Carson şi de reporterul Zuri Hall de la „Access Hollywood”, care vor transmite live de la Beverly Hilton, iar Rasha Goel şi Scott Mantz vor realiza interviurile de la distanţă.about:self

Actriţele Tina Fey şi Amy Poehler vor găzdui cea de-a 78-a gală de decernare a premiilor Globurile de Aur de la New York, respectiv Los Angeles. Fey va fi în The Rainbow Room (Rockefeller Center) din New York City, iar Poehler, la Beverly Hilton Hotel (California), locul obişnuit de desfăşurare a ceremoniei.

Gala va fi transmisă în direct de NBC, începând cu ora 08:00 p.m. PT şi va fi disponibilă ziua următoare pe platforma Peacock.

„Mank” este filmul cu cele mai multe nominalizări, şapte, iar actorii Anya Taylor-Joy şi Sasha Baron Cohen au câte două.

Aproape toate filmele care  sunt nominalizate pentru Cel mai bun film – dramă au fost lansate fie online, fie urmează să aibă premiera în sălile de cinema, din cauza pandemiei. 

Lista nominalizări 

Film

Cel mai bun film – dramă: “The Father” (Sony Pictures Classics), “Mank” (Netflix), “Nomadland” (Searchlight Pictures), “Promising Young Woman” (Focus Features), “The Trial of the Chicago 7” (Netflix)

Cel mai bun film – comedie/musical: “Borat Subsequent Moviefilm” (Amazon Studios), “Hamilton” (Walt Disney Pictures), “Palm Springs” (Neon), “Music”, “The Prom” (Netflix)

Cea mai bună actriţă într-un film – dramă: Viola Davis (“Ma Rainey’s Black Bottom”), Andra Day (“The United States vs. Billie Holiday”), Vanessa Kirby (“Pieces of a Woman”), Frances McDormand (“Nomadland”), Carey Mulligan (“Promising Young Woman”)

Cel mai bun actor într-un film – dramă: Riz Ahmed (“Sound of Metal”), Chadwick Boseman (“Ma Rainey’s Black Bottom”), Anthony Hopkins (“The Father”), Gary Oldman (“Mank”), Tahar Rahim (“The Mauritanian”)

Cea mai bună actriţă într-un film – comedie/ musical: Maria Bakalova (“Borat Subsequent Moviefilm”), Michelle Pfeiffer (“French Exit”), Anya Taylor-Joy (“Emma”), Kate Hudson (“Music”), Rosamund Pike (“I Care a Lot”)

Cel mai bun actor într-un film – comedie/ musical: Sacha Baron Cohen (“Borat Subsequent Moviefilm”), James Corden (“The Prom”), Lin-Manuel Miranda (“Hamilton”), Dev Patel (“The Personal History of David Copperfield”), Andy Samberg (“Palm Springs”)

Cea mai bună actriţă în rol secundar într-un film: Glenn Close (“Hillbilly Elegy”), Olivia Colman (“The Father”), Jodie Foster (“The Mauritanian”), Amanda Seyfried (“Mank”), Helena Zengel (“News of the World”)

Cel mai bun actor în rol secundar într-un film: Sacha Baron Cohen (“The Trial of the Chicago 7”), Daniel Kaluuya (“Judas and the Black Messiah”), Jared Leto (“The Little Things”), Bill Murray (“On the Rocks”), Leslie Odom, Jr. (“One Night in Miami”)

Cel mai bun regizor: Emerald Fennell (“Promising Young Woman”), David Fincher, “Mank” (Netflix), Regina King, “One Night in Miami” (Amazon Studios), Aaron Sorkin, “The Trial of the Chicago 7” (Netflix), Chloé Zhao, “Nomadland” (Searchlight Pictures)

Cel mai bun scenariu: “Promising Young Woman” (Focus Features), “Mank” (Netflix), “The Trial of the Chicago 7” (Netflix), “The Father” (Sony Pictures Classics), “Nomadland” (Searchlight Pictures)

Cel mai bun film de animaţie: “The Croods: A New Age” (Universal Pictures), “Onward” (Walt Disney Pictures), “Over the Moon” (Netflix), “Soul” (Walt Disney Pictures), “Wolfwalkers” (Cartoon Saloon)

Cel mai bun film în limbă străină: “Another Round/ Dunk” (Danemarca), de Thomas Vinterberg, “La Llorona” (Guatemala), de Jayro Bustamante, “The Life Ahead/ La vita davanti a sé” (Italia), de Edoardo Ponti, “Minari” (SUA, Coreea de Sud), de Lee Isaac Chung, “Two of Us/ Deux” (Franţa), de Filippo Meneghetti

Cea mai bună coloană sonoră: “The Midnight Sky” (Netflix) – Alexandre Desplat, “Tenet” (Warner Bros.) – Ludwig Göransson, “News of the World” (Universal Pictures) – James Newton Howard, “Mank” (Netflix) – Trent Reznor, Atticus Ross, “Soul” (Pixar) – Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste

Cel mai bun cântec original: “Fight for You” din “Judas and the Black Messiah” (Warner Bros.) – H.E.R., Dernst Emile II, Tiara Thomas; “Hear My Voice” din “The Trial of the Chicago 7” (Netflix) – Daniel Pemberton, Celeste; “Io Si (Seen)” din “The Life Ahead” (Netflix) – Diane Warren, Laura Pausini, Niccolò Agliardi; “Speak Now” din “One Night in Miami” (Amazon Studios) – Leslie Odom Jr, Sam Ashworth; “Tigress & Tweed” din “The United States vs. Billie Holliday” (Hulu) – Andra Day, Raphael Saadiq

Televiziune 

Cel mai bun serial – dramă: “The Crown” (Netflix), “Lovecraft Country” (HBO Max), “The Mandalorian” (Disney Plus), “Ozark” (Netflix), “Ratched” (Netflix)

Cel mai bun serial – comedie/ musical: “The Flight Attendant” (HBO Max), “The Great” (Hulu), “Schitt’s Creek” (CBC), “Emily in Paris” (Netflix), „Ted Lasso” (Apple TV Plus)

Cea mai bună miniserie/ film de televiziune: “Normal People” (Hulu/BBC), “The Queen’s Gambit” (Netflix), “Small Axe” (Amazon Studios/BBC), “The Undoing” (HBO), “Unorthodox” (Netflix)

Cea mai bună actriţă într-o miniserie sau film de televiziune: Cate Blanchett (“Mrs. America”), Shira Haas (“Unorthodox”), Nicole Kidman (“The Undoing”), Anya Taylor-Joy (“The Queen’s Gambit”), Daisy Edgar-Jones (“Normal People”)

Cel mai bun actor într-o miniserie sau film de televiziune: Bryan Cranston (“Your Honor”), Jeff Daniels (“The Comey Rule”), Hugh Grant (“The Undoing”), Ethan Hawke (“The Good Lord Bird”), Mark Ruffalo (“I Know This Much Is True”)

Cea mai bună actriţă într-un serial – dramă: Olivia Colman (“The Crown”), Jodie Comer (“Killing Eve”), Emma Corrin (“The Crown”), Laura Linney (“Ozark”), Sarah Paulson (“Ratched”)

Cel mai bun actor într-un serial – dramă: Jason Bateman (“Ozark”), Josh O’Connor (“The Crown”), Bob Odenkirk (“Better Call Saul”), Al Pacino (“Hunters”), Matthew Rhys (“Perry Mason”)

Cea mai bună actriţă într-un serial – comedie: Lily Collins (“Emily in Paris”), Kaley Cuoco (“The Flight Attendant”), Elle Fanning (“The Great”), Jane Levy (“Zoey’s Extraordinary Playlist”), Catherine O’Hara (“Schitt’s Creek”)

Cel mai bun actor într-un serial – comedie: Don Cheadle (“Black Monday”), Nicholas Hoult (“The Great”), Eugene Levy (“Schitt’s Creek”), Jason Sudeikis (“Ted Lasso”), Ramy Youssef (“Ramy”)

Cea mai bună actriţă în rol secundar într-un serial, miniserie sau film de televiziune: Gillian Anderson (“The Crown”), Helena Bonham Carter (“The Crown”), Julia Garner (“Ozark”), Annie Murphy (“Schitt’s Creek”), Cynthia Nixon (“Ratched”)

Cel mai bun actor secundar într-un serial, miniserie sau film de televiziune: John Boyega (“Small Axe”), Brendan Gleeson (“The Comey Rule”), Dan Levy (“Schitt’s Creek”), Jim Parsons (“Hollywood”), Donald Sutherland (“The Undoing”).

Premiul onorific „Cecil B. DeMille” – Jane Fonda

Premiul onorific „Carol Burnett” – Norman Lear

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Mai multe articole...