Irina Begu a pierdut finala de la Cleavland 2021. Românca a jucat prima finală după 4 ani (Video)

Publicat: 28 aug. 2021, 22:39, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Irina Begu a pierdut finala de la Cleavland 2021 după ce a fost învinsă cu scorul 7-6, 6-4 de Anett Kontaveit, a doua favorită a turneului.

Primul set al partidei de la Cleavland a început într-o manieră extrem de echilibrată, dar la 2-3 pentru Kontaveit, Irina și-a pierdut serviciul. Românca a reușit să facă break-ul chiar în la 4-5, când estonianca servea pentru set. Cele două au ajuns în tie-break, dar în cele din urmă, jucătoarea din București s-a văzut nevoită să cedeze primul act.

În setul secund, Kontaveit a făcut break chiar din al doilea game, iar apoi, Irina a dus o cursă de urmărire. Din păcate, românca nu a putut repeta performanța din primul set și adversara sa s-a impus cu 6-4 și a câștigat finala.

Pentru Irina Begu, (locul 74 WTA) finala de la Cleavland 2021 împotriva lui Anett Kontaveit, a fost a opta finală WTA din cariera și prima după 4 ani. Ea are în palmares 4 titluri WTA: Tashkent (2012), Seoul (2015), Florianapolis (2016) și București (2017).

În urma înfrângerii din finală, Irina-Camelia Begu va urca până pe poziția 66.