ISLANDA – ROMÂNIA 0-2, în preliminariile CM 2022. Dennis Man și Nicușor Stanciu au marcat golurile „tricolorilor”

Publicat: 02 sept. 2021, 23:44, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
ISLANDA - ROMÂNIA 0-2, în preliminariile CM 2022. Dennis Man și Nicușor Stanciu au marcat golurile

Naționala de fotbal a României a învins reprezentativa Islandei, scor 2-0, în deplasare, într-un meci disputat joi seară, în etapa a patra a preliminariilor CM 2022. România a adunat doar șase puncte în primele trei etape din Grupa J.

Prima ocazie a meciului a avut loc în minutul 4, când Man i-a pasat lui Sorescu, iar fundașul a șutat peste poartă. Insularii au replicat în minutul 10, când Baldursson l-a pus la încercare pe Niță. Cu un minut înainte de pauză, Alibec a șutat puțin pe lângă poartă.

România a deschis scorul în minutul 47. Dennis Man a marcat, după o acțiune superbă a lui Nicușor Stanciu. În minutul 70, Ianis Hagi a trimis balonul în poarta lui Runarsson, dar centralul meciului a fluieră fault, iar golul mijlocașului nu a fost validat.

Emoțiile s-au risipit în minutul 84. Nicușor Stanciu a dus scorul la 2-0 pentru România, fructificând o pasă a lui Răzvan Marin.

Au evoluat următoarele echipe:

România: Niţă – Raţiu (Manea ’68), Chiricheş, Nedelcearu, Camora – Stanciu, Nedelcu, Cicâldău (A. Rus ’88) – Man (R. Marin ’76), Alibec (Markovic ’76), Sorescu (I. Hagi ’68). Selecţioner Mirel Rădoi.

Islanda: Runarsson – B. Saevarsson, Hermannsson, B. I. Bjarnason, Thorarinsson – B. Bjarnason, Palsson, Baldursson (Johannesson ’67) – J. Gudmundsson, Kjartasson (Thorsteinsson ’67), A. Gudmundsson (A. Gudjohnsen ’79). Selecţioner Arnar Thor Vidarsson.

Joi, în aceeași grupă s-au mai disputat meciurile Liechtenstein – Germania, scor 0-2, şi Macedonia de Nord – Armenia, scor 0-0.

Clasamentul Grupei J: 1. Amenia – 10 puncte, 2. Germania – 9 puncte, 3. Macedonia de Nord – 7 puncte, 4. România – 6 puncte, 5. Islanda – trei puncte, 6. Liechtenstein – niciun punct.