Lewis Hamilton a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Braziliei, după o cursă senzațională

Publicat: 15 nov. 2021, 10:23, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Lewis Hamilton a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Braziliei, după ce a revenit spectaculos şi l-a depăşit pe Verstappen.

Braitanicul s-a impus deși a plecat de pe locul 10. Max Verstappen a plecat de pe locul 2 și a condus cursa timp de 59 de tururi. Max Verstappen l-a depășit pe Bottas chiar în primul viraj și a condus aproape toată cursa.

Hamilton, care avea un motor nou, motiv pentru care a și fost penalizat pe grilă, l-a depășit pe Verstappen în turul 59. A condus în restul celor 12 tururi rămase și a încheiat cu un avans de 10.4 secunde. Hamilton nu mai câştigase de pe 26 septembrie, din Rusia.

Verstappen este lider în clasamentul general, cu 14 puncte în faţa lui Hamilton. La constructori, Mercedes are 11 puncte peste Red Bull.