Liga 1 | CS Universitatea Craiova – Dinamo 5-0, în etapa a 10-a (Video). Oltenii s-au distrat cu rivala din Ștefan cel Mare

Publicat: 27 sept. 2021, 23:03, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

CS Universitatea Craiova a zdrobit-o pe Dinamo, scor 5-0, luni seară, pe teren propriu, în epilogul etapei a 10-a a Ligii 1.

Oltenii începură tare meciul cu rivalii din Ștefan cel Mare, iar în minutul 2. Gustavo a trimis peste poartă dintr-un metru.

În minutul 16, Giafer l-a faultat în care pe Ivan. Fundașul a văzut al doilea cartonaș galben și implicit pe cel roșu, iar gazdele au primit penalty. Houri a transformat de la punctul cu var, deschizând scorul.

Până la pauză, oltenii și-au mai creat ocazii de gol, dar tabela s-a schimbat în repriza secundă. În minutul 52, Markovic a șutat în blocaj, mingea a sărit la Ivan, iar atacantul a înscris pentru 2-0.

După doar șase minute, Cîmpanu a dus scorul la 3-0. Oltenii au profitat de forma slabă a adversarilor, iar în minutul 62  Căpățână a dus scorul la 4-0, după ce portarul respinsese o minge în față. Jucătorii antrenați de Laurențiu Reghecampf au continuat să atace, iar în minutul 69 Vătăjelu a luat la țintă bara transversal, mingea a sărit la Gustavo, care a șutat în Andrei Radu.

CS U Craiova: Pigliacelli – Conte (Căpăţână ’54), Găman, Screciu (M. Constantin ’46), Vătăjelu – Nistor, Creţu (Cîmpanu ’46), Houri – Gustavo (Ivanov ’74), Ivan, Baiaram (Markovici ’46). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf

Dinamo: Iliev – Giafer, Popa, Grigore, Filip (Creţu ’83)- Sorescu, Itu (Radu ’63), Dudea – Moldoveanu (Bani ’73), Ivanovski (Neicuţescu ’83), Matei. Antrenor: Sorin Colceag

În urma acestei victorii, CS U Craiova a urcat pe locul 7, cu 16 puncte. De partea cealaltă, Dinamo ocupă penultimul loc, cu șase puncte.