Marius Şumudică, învins de fosta sa echipă, în campionatul din Turcia: „Îmi este foarte greu în astfel de condiții”

Publicat: 19 dec. 2021, 18:33, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
Marius Şumudică, învins de fosta sa echipă, în campionatul din Turcia:

Echipa antrenată de Marius Şumudică, Yeni Malatyaspor, a fost învinsă, duminică, în deplasare, cu scorul de 1-0, de echipa Rizespor, într-un meci din etapa a 17-a a campionatului din Turcia.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Hummet, în minutul 80. Yeni Malatyaspor a trimis doar două șuturi pe poartă.

Rizespor este pe 17, cu 16 puncte, iar Yeni Malatyaspor ocupă locul 19, cu 14 puncte. Ultima clasată este Kasimpaşa, locul 20, cu 11 puncte. Lider este Trabzonspor, care are 42 de puncte. Yeni Malatyaspor a înregistrat cinci înfrângeri şi două rezultate de egalitate în ultimele şapte meciuri din campionatul Turciei.

Pentru Marius Șumudică urmează o altă confruntare cu o echipă pe care a antrenat-o, Kayserispor, pe 23 decembrie, la Malatya.

„Noi nu am putut să avem ocazii mari, în afară de acea minge a lui Tetteh. Rizespor a avut câteva ocazii, dar nu au fost situații clare de gol. Cinci jucători de la ei au intrat din postura de rezerve, iar unul dintre ei a marcat.

Eu am făcut o schimbare în minutul 85 pentru că am rezerve foarte tinere și fără experiență, au sub 20 de ani. Îmi este foarte greu în astfel de condiții, am nevoie de jucători experimentați. Este o mare criză la Malatya”, a spus Șumudică, potrivit publicației Sporx.