Medalie de aur pentru ștafeta masculină de 4×100 m liber a României, la Campionatele Mondiale de înot pentru juniori

Publicat: 31 aug. 2022, 10:23, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
Medalie de aur pentru ștafeta masculină de 4x100 m liber a României, la Campionatele Mondiale de înot pentru juniori

Ştafeta masculină de 4×100 m liber a României a câștigat medaliile de aur, marţi, la Campionatele Mondiale de înot pentru juniori de la Lima (Peru).

În componenţa David Popovici, Alexandru Constantinescu, Ştefan Cozma, Patrick Sebastian Dinu, ştafeta masculină a României s-a impus în finala probei de 4100 m liber cu timpul de 3 min 18 sec 84/100, iar Popovici a stabilit un nou record al competiţiei în primul schimb (100 m liber), 47 sec 07/100. Franţa a încheiat pe locul secund (3:20.29), iar Lituania a completat podiumul (3:20.41), potrivit agerpres.ro.

„CAMPIONATUL MONDIAL DE JUNIORI LIMA 2022
Echipa României a trăit o primă seară magică la Campionatul Mondial de înot pentru juniori de la Lima. În incinta Videna Aquatic Center, sportivii români au reușit să cucerează azi-noapte o medalie de AUR (ștafeta de 4×100 m liber masculin – David Popovici, Alexandru Constantinescu, Ștefan Cozma și Patrick Sebastian Dinu) și una de ARGINT (Vlad Stancu la 400 m liber). Totodată, Aissia Prisecariu și Rebecca Diaconescu s-au calificat în finala de la 100 m spate!
Și, nu în ultimul rând, pe primul schimb din finala de ștafetă 4×100 m liber masculin, Dadiv Popovici a stabilit un nou record al competiției la 100 m liber, cu timpul de 47.07 secunde!