Ministrul Educaţie trimite studenţii la muncă. „Noi nu avem cultura asta”

Publicat: 20 aug. 2025, 13:24, de Anamaria Ionel, în ACTUALITATE , ? cititori
Ministrul Educaţie trimite studenţii la muncă.

Ministrul Educației a stârnit din nou revoltă printre studenți, după ce le-a sugerat, printre altele, să își caute un job part-time pentru a compensa banii pierduți odată cu tăierea burselor.

Daniel David: „Nu vreau să vă supăr, dar cumva poate că m-aș gândi să îmi iau un job part-time”

Daniel David a fost invitat marţi la dezbaterea organizată de Forumul Național al Organizațiilor Studențești, după ce tinerii au reclamat tăierea burselor prin legea nr. 141/2025.

În timpul dezbaterii ministrul a fost întrebat de un student: „Ca de la om la om, ce sfaturi aveți, ce să fac de acum încolo și care ar trebui să fie parcursul vieții mele din momentul actual?”.

Daniel David a răspuns că poate s-ar gândi la un job part-time, deși „noi nu avem această cultură”.

„În primul rând, m-aș adresa universității pentru suport. Chiar dacă poate mecanismul nu există încă creat, m-aș adresa facultății și departamentului pentru suport. Nu vreau să vă supăr, dar cumva poate că m-aș gândi să îmi iau un job part-time. Știu, noi nu avem cultura asta, dar eu sunt mai familiarizat un pic cu mediul american, în care studenții au un job part-time, inclusiv nu doar peste vară, când nu au cursuri, uneori și pe parcursul anului”, a declarat Daniel David.

La întâlnirea s-a mai discutat despre:

  • reducerea de 90% la transportul feroviar a studenților, limitată doar pe distanța dintre domiciliu și centrul universitar în care studiază, începând cu 1 ianuarie 2025 și prelungită până la finalul anului 2026;
  • tăierea fondului de burse de la 1 august 2025, modificarea valorii costului standard alocat pentru constituirea fondului, de la raportarea la salariul minim brut la cel net;
  • modificarea perioadei de alocare a fondului de burse și respectiv de acordare a burselor către studenți;
  • eliminarea posibilității studenților de pe locuri cu taxă de a beneficia de burse;
  • eliminarea posibilității de cumulare a burselor pentru românii de pretutindeni cu burse de performanță sau speciale.

Studenții au solicitat eliminarea limitării aduse reducerii la transportul feroviar. De asemenea cer şi corectarea modificărilor asupra sistemului de acordare a burselor, potrivit sursei citate.

Studenţii au ieşit în stradă

După întâlnirea cu ministrul studenții aceștia au ieșit în stradă la Timișoara. Alianța Națională a Organizațiilor Studențești din România (ANOSR) și-a exprimat „dezamăgirea față de lipsa unor asumări ferme din partea ministrului Educației cu privire la eliminarea măsurilor care afectează studenții, precum și de absența neanunțată și nejustificată a prim-ministrului de la orice formă de dialog cu studenții”.

O analiză ANOSR arată că peste 44.000 de studenți pierd bursele. Impactul asupra deficitului bugetar este de doar 0,2%. Alianța organizațiilor studențești cere Guvernului burse acordate 12 luni pe an, majorarea fondului și reincluderea studenților de la taxă.