Nicolae Dică, ponderat după victoria cu Dunajska Streda, din prima manşă a turului al treilea preliminar din Conference League: „Nu am obţinut absolut nimic”

Antrenorul echipei FCSB, Nicolae Dică, a declarat la finalul meciului cu FC DAC 1904 Dunajska Streda, scor 1-0, din prima manşă a turului al treilea preliminar al Europa Conference League, că şansele de calificare au rămas în continuare egale.

În retur ne aşteaptă o partidă poate mai grea decât în această seară, pentru că întâlnim o echipă bună. Trebuie să rămânem concentraţi 100% pe retur pentru că nu am obţinut absolut nimic cu victoria din această seară. Trebuie să rămânem concentraţi pe meciul retur 100% să îl câştigăm. Trebuie să fim pregătiţi pentru că întâlnim o echipă puternică, s-a văzut în această seară, şansele de calificare sunt egale în continuare„, a spus Dică la conferinţa de presă de după meci, potrivit Agerpres.

Dică s-a arătat nemulţumit de evoluţia jucătorilor săi după ce Dunajska Streda a rămas în inferioritate numerică.

Ştiam că ne aşteaptă o partidă foarte dificilă, chiar aşa a fost. Ştiam că întâlnim o echipă bună. Consider că am făcut 70 de minute bune, mai ales în prima repriză, când am avut un început de joc bun, ne-am creat ocazii, am reuşit să punem presiune pe adversar, să facem presing sus, să recuperăm multe mingi. Per total a fost o repriză bună. Apoi am făcut un pas înapoi, ceea ce nu trebuia să se întâmple, dar am avut reacţie după, am reuşit să marcăm gol, a venit şi acel cartonaş roşu pentru ei. Sunt nemulţumit de ultimele 20 de minute pentru că în momentul în care am fost cu un om în plus trebuia să punem presiune mai mare pe adversar, să reuşim să marcăm şi golul doi. Dar, per total sunt mulţumit că am reuşit un rezultat pozitiv. Îi felicit pe băieţi pentru rezultatul pe care l-am obţinut şi pentru atitudinea pe care am avut-o, ăsta este lucrul cel mai important„, a afirmat tehnicianul.

Antrenorul FCSB a vorbit și despre jocul ultimilor veniţi la echipă David Miculescu şi Bogdan Rusu.

În continuare am încredere în aceşti jucători şi cred că ei vor putea să crească, acesta este motivul pentru care nu am reuşit să marcăm şi golul doi, pentru că avem o echipă tânără. Nu am jucători cu experienţă în echipă, dar voi încerca din aceşti jucători tineri să formez doi-trei lideri. Sunt mulţumit de prestaţia celor doi jucători noi, Miculescuşi Rusu, care au venit în ultima săptămână. Nu mă aşteptam ca ei să joace atât de bine. Da, mai avem nevoie de jucători, am vorbit cu patronul şi vom vedea ce este de făcut„, a mai spus Nicolae Dică.

Manşa secundă se va juca la Bucureşti, pe Arena Naţională, în data de 11 august. În cazul în care FCSB va elimina echipa slovacă DAC 1904 Dunajska Streda, vicecampioana României va juca în play-off cu Viking Stavanger (Norvegia) sau Sligo Rovers FC (Irlanda). Roș-albaștrii ar juca acasă primul meci (18 august), iar returul ar avea loc în deplasare (25 august).

Mai multe articole...

Cele mai noi articole

Tuberculoza, o boală vicleană

Tuberculoza, o boală prezentă și chiar în creștere în ultimii ani. Anul trecut erau 8500 de cazuri, anul acesta, 9.700. Și mai grav, la...
Alegeri prezidentiale, in septembrie

România, de 20 de ani în NATO. Mesajul premierului Marcel Ciolacu

Se împlinesc 20 de ani de când România este țară membră NATO. Cu ocazia acestei zile, Marcel Ciolacu a transmis un mesaj pe rețelele...