Olguța Vasilescu a dezvăluit cu ce variante va merge PSD la negocieri. „Sunt câteva linii roșii peste care nu vom trece“
:format(webp):quality(80)/https://www.puterea.ro/wp-content/uploads/2025/05/MUS_8909-scaled.jpg)
Primarul Craiovei, Lia Olguța Vasilescu, face parte din echipa PSD care va merge la negocierile cu noul președinte al României, Nicușor Dan, și cu celelalte partide pentru formarea unui nou Guvern. De altfel, noul președinte interimar al PSD, Sorin Grindeanu, a afirmat la puțin timp după ce a fost ales să conducă partidul în urma demisiei lui Marcel Ciolacu, că nu va face nicio mișcare fără Olguța Vasilescu.
Într-o conferință de presă organizată ad-hoc la Craiova, Olguța Vasilescu a dezvăluit cu ce variante va merge PSD la negocieri. „În acest moment nu au început încă negocierile, deocamdată s-a stabilit doar echipa de negocieri. Așteptăm să ne întâlnim cu președintele României, așteptăm să ne întâlnim cu celelalte partide, pornim la negocieri cu cele trei variante pe masă“, a spus Olguța Vasilescu.
Potrivit edilului Craiovei, una dintre variante este retragerea totală în opoziție, a doua este aceea de a face o opoziție constructivă, susținând guvernul cel puțin un an de zile fără a depune moțiuni de cenzură și, evident, că „este și a treia variantă, care poate să însemne intrarea noastră la guvernare“. „Dar asta depinde de foarte mulți factori, depinde dacă reușim să ne compatibilizăm programele de guvernare, depinde de parteneriatul pe care vom reuși să-l avem, de respectul pe care putem să-l arătăm într-o coaliție“, a ținut să precizeze Olguța Vasilescu.
Olguța Vasilescu a dezvăluit cu ce variante merge PSD la negocieri. Care sunt liniile peste care social-democrații nu vor trece
Primarul Craiovei a anunțat și că există „câteva linii roșii pe care urmează să le trasăm și peste care nu vom trece la negocieri“.
„Dacă v-aș spune dumneavoastră, degeaba n-am mai duce la negocieri. Dar una dintre ele este TVA-ul, de exemplu. Dacă vreți neapărat să știți una dintre cerințele cu care vom merge la negocieri este TVA-ul, că nu va crește. Să sperăm că nu va crește, pentru că ar fi foarte greu pentru cei care nu fac evaziune fiscală, care își plătesc taxele la timp“, a spus Olguța Vasilescu.
Ea consideră că cei care plătesc taxele la timp suferă cel mai mult de pe urma unei eventuale creșteri de TVA, pentru că „au și o concurență neloială din partea celorlalți care nu-și achită taxele și impozitele“. „Ne-am propus încă de anul trecut scăderea TVA-ului cu încă 2%, dar în același timp există sanțiuni mult mai grave pentru cei care nu își achită aceste taxe. Nu s-a acceptat în coaliție. Poate vom fi mai norocoși de data aceasta la negocierile care vor avea loc“, a mai spus Olguța Vasilescu.
Olguța Vasilescu: „PSD nu va aduce în niciun caz în discuții eventuale funcții“
Edilul Craiovei a mai menționat că PSD nu va aduce în niciun caz în discuții eventuale funcții sau ministere „Am văzut că un partid care abia s-a târât peste pragul de intrare în Parlament ne-a stabilit deja că trebuie să luăm Digitalizarea și alte ministere. Eu cred că PSD trebuie să fie tratat cu respect, pentru că este totuși cel mai votat partid din România“, a afirmat Olguța.
Primarul din Craiova a exclus din start orice funcție, susținând că vrea să-și termine mandatul.
„N-am spus niciodată că vreau să fiu premier, nu știu de unde au apărut aceste discuții în spațiu public și mai ales între dumneavoastră, între jurnaliști. Eu am spus foarte clar că timp de 4 ani de zile, când voi avea acest mandat, voi rămâne la Craiova, pentru că eu cred că orașul nostru, după acest mandat al meu de primar, va avea rezolvate toate problemele grave, toate problemele stringente ale locuitorilor, și atunci voi putea să mă retrag sau nu. Depinde“, a încheiat Olguța Vasilescu.
Citește și: Grindeanu nu face nicio mișcare fără Olguța Vasilescu: „Va fi cu mine peste tot“