Paradox sau exces de zel? Un șofer de ambulanță lăsat fără permis în timpul unei intervenții

Publicat: 08 iun. 2025, 21:30, de Alexandru Bogdan Grigoriev, în Justitie , ? cititori
Paradox sau exces de zel? Un șofer de ambulanță lăsat fără permis în timpul unei intervenții
Foto: observatorulph.ro

O situație care, fără îndoială, va face subiectul mai multor comentarii s-a produs în Alba. Şoferul unei ambulanţe SMURD care a intervenit la un accident rutier în judeţul Alba a fost amendat de Poliţie. În plus, i-a fost suspendat permisul de conducere pentru 120 de zile.

În data de 8 iunie 2025, la ora 12.51 s-a primit un apel prin SNUAU 112 cu privire la faptul că în localitatea Ciumbrud (Aiud) a avut loc un accident rutier în care a fost implicat un autoturism şi un motociclist (motociclist în stare de inconştienţă), fără a se cunoaşte alte detalii cu privire la numărul de victime sau starea acestora. La ora 12.53 ehipajul SMURD din cadrul Secţiei de pompieri Aiud, împreună cu o Autospecială de stingere cu apă şi spumă (ASAS) au început deplasarea de urgenţă spre locul producerii accidentului, a transmis, duminică, ISU Alba, potrivit news.ro.

La sosirea forţelor de intervenţie la locul producerii accidentului, motociclistul prezenta multiple traumatisme, o plagă hemoragică la nivelul umărului, dar şi traumatisme la nivelul coloanei cervicale precum şi dureri la nivelul abdomenului. Acesta a fost transportat de urgenţă la CPU Aiud de către echipajul SMURD Aiud.

Șoferul ambulanței și-a asumat riscul de a nu opri la barieră

Oficialii ISU Alba precizează că, pe timpul deplasării spre locul intervenţiei, la o trecere la nivel cu cale ferată, la care era în funcţiune culoarea roşie, conducătorul auto al ambulanţei SMURD a luat decizia de a trece printre bariere.

Ulterior finalizării intervenţiei, conducătorul ambulanţei SMURD a fost chemat la sediul Poliţiei municipiului Aiud unde i-a fost întocmit un proces verbal prin care i-au fost aplicate 9 puncte de penalizare în cuantum de 1.822,5 lei precum şi măsura complementară de suspendare a dreptului de a conduce autovehicole pe o perioada de 120 zile din acest moment, fără drept de redobândire. În urmă celor întâmplate, la nivelul ISU Albă a fost deschisă o cercetare internă pentru a se verifică modul de desfăşurare al intervenţiei”, a mai transmis sursa citată.

Viața omenească mai presus de Codul Rutier?

Şoferul ambulanței nu a negat fapta sa, dar a motivat că s-a asigurat înainte de a trece linia ferată împreună cu ceilalţi membri ai echipajului pentru a nu pune pe nimeni în pericol, nici echipajul şi nici circulaţia feroviară. Scopul lor a fost acela de a ajunge cât mai repede la locul accidentului cu victime posibil în stare gravă.

Polițiștii de la Brigada Rutieră, însă, nu au ținut seama de această justificare.