Când ne gândim la o armată modernă, de obicei ne imaginăm drone de ultimă generație, rachete de precizie și vehicule blindate dotate cu o mulțime de dispozitive electronice, care arată mai mult ca navele spațiale decât ca vehicule de luptă tradiționale. Dar adevărul este că până și cele mai bogate țări au o mulțime de echipamente vechi în arsenalele lor. În același timp, națiunile mai sărace trebuie să se bazeze pe arme care își au locul în muzee și nu pe câmpul de luptă.
În anul 2025, unele țări încă mai aveau tancuri în serviciu cu o vechime de peste 70 de ani. Și acestea nu sunt exponate de muzeu, ci mașini de luptă complet funcționale care participă, ocazional, chiar și la războaie și bătălii reale.
Legendarul T-34
T-34 este un adevărat simbol al celui de-al Doilea Război Mondial. Primele sale versiuni modificate au început să fie produse în masă la Harkov încă din 1940, iar în 1944 a apărut cea mai bună versiune a sa – cu un tun de 85 mm. Și tocmai această versiune târzie a tancului T-34 se află și astăzi în arsenalele Coreei de Nord.
În plus, în ultimii ani au existat rapoarte repetate despre utilizarea episodică a acestor „pensionari blindați” în războaiele civile din Yemen și Siria. Utilizarea lor a fost mai degrabă o soluție de „criză”, când pur și simplu nu exista nimic mai bun la îndemână, pentru a fi folosit împotriva adversarului.
T-54/55
Tancul T-54/55 a fost dezvoltat imediat după al Doilea Război Mondial. Deși a fost retras masiv din serviciu în anii 1980, astăzi rămâne în serviciu într-o serie de țări sărace și chiar participă la ostilități. În special, în Ucraina.
În 2023, Rusia a început să trimită vechile tancuri T-54/55 pe front din cauza lipsei unor tancuri mai moderne. Forțele Armate ale Ucrainei au, de asemenea, aceste tancuri în serviciu, în special versiunile lor profund modernizate M-55S transferate de Slovenia.
M48 Patton
M60 Patton
Succesorul modelului M48 Patton, care a fost produs în serie în anii `60 și, în unele țări, sub licență pentru mult mai mult timp.
Au existat rapoarte despre utilizarea recentă a tancului M60 Patton în luptele din Sudan. În plus, tancul este încă în serviciu în Turcia, Egipt și Arabia Saudită.
Centurion
Tancul britanic, dezvoltat în 1946, nu a mai intrat oficial în luptă de peste 30 de ani. Cu toate acestea, versiuni modernizate, cum ar fi Olifant din Africa de Sud, sunt uneori încă folosite pentru antrenament sau ca rezervă.
Alte „relicve” din armatele lumii
Cel mai vechi avion de vânătoare încă în serviciu în cel puțin o armată din lume este Shenyang J-5 – o versiune licențiată în China a MiG-17 sovietic, creată la sfârșitul anilor 1940. Aceste aeronave sunt încă nominal în rezerva Forțelor Aeriene Nord-Coreene.
De asemenea, Taiwanul și-a dezafectat în sfârșit avioanele de vânătoare americane F-5, create în anii 1950.