Petrolul – FC Voluntari 0-1, în etapa 1 a Superligii. Gabi Tamaș a comis un penalty în prelungiri, împotriva noii sale echipe (Video)

Publicat: 19 iul. 2022, 07:41, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
Petrolul - FC Voluntari 0-1, în etapa 1 a Superligii. Gabi Tamaș a comis un penalty în prelungiri, împotriva noii sale echipe (Video)

FC Voluntari s-a impus în meciul disputat în deplasare, la Ploieşti, scor 1-0, luni seară în compania echipei Petrolul, în epilogul primei etape din Superliga 2022-2023.

Spre dezamăgirea suporterilor prezenți pe arena Ilie Oană, arbitrul George Găman a anulat în urma analizei VAR un gol înscris de Petrolul, prin Dumitriu, în minutul 22. Arbitrii au văzut un offside la Ivanovski.

Unicul gol al meciului a fost înscris în ultimul minut al prelungirilor.Fostul jucător al echipei ilfovene, Tamaş, l-a faultat în careu pe Armaş, iar centralul a dictat penalty. Florea a înscris de la punctul cu var.

Au evoluat echipele

Petrolul: Avram – Meijers, Tamaş, Huja – Pashov, Dumitriu (Jair 72’), Seto (Cebotaru 58’), Ţicu – Cioiu (M. Bratu 58’), Ivanovski, Grozav (Măzărache 87’). Antrenor: Nicolae Constantin

FC Voluntari: M. Popa – Ricardinho, Matricardi, Armaş, A. Vlad – Meleke (Helder Tavares 72’), Droppa (M. Răduţ 61’) – Raţă (Merloi 81’), Costin, Marcelo – Nemec (D. Florea 60’). Antrenor: Liviu Ciobotariu

Cartonaşe galbene: Ţicu 19, Tamaş 88, Meijers 90+1, Huja 90+5 / Meleke 63, Matricardi 68, Costin 90+4, D. Florea 90+5

Arbitri: George Găman – Adrian Popescu, Stelian Slabu – Iulian Dima

Arbitri VAR: Viorel Flueran – Valentin Avram

Observator: Augustus Constantin ‘