Primul pas concret după dialogul Trump – Nicușor Dan. România devine hub strategic NATO
:format(webp):quality(80)/https://www.puterea.ro/wp-content/uploads/2025/05/nicu.jpg)
Parteneriatul strategic dintre România și Statele Unite intră într-o nouă etapă de cooperare concretă, după ce președintele Nicușor Dan a confirmat recent o discuție oficială cu fostul președinte american Donald Trump. La scurt timp după acest dialog la nivel înalt, Ministerul Economiei a anunțat semnarea a două Scrisori de Solicitare (Letter of Request – LOR), ce vizează începerea unor proiecte comune de producție militară. Pas important către NATO.
România se implică direct în lanțul de producție NATO
Scrisorile semnate au ca scop lansarea procesului de coproducție de muniție pentru tancurile americane Abrams, precum și pentru artileria standard a Alianței Nord-Atlantice. Concret, este vorba despre proiectile de calibru 120 mm și 155 mm, conforme cu standardele NATO, ceea ce va permite României să contribuie direct la securitatea regională prin industria sa de apărare.
Ambasada Statelor Unite la București a salutat acest demers, menționând că este un pas important în direcția consolidării capacităților interne de producție ale României. Oficialii americani văd în această inițiativă o oportunitate nu doar pentru dezvoltarea industrială locală, ci și pentru întărirea întregului lanț logistic al NATO în Europa.
„Scrisorile de Solicitare pentru coproducția de muniție pentru tancurile Abrams și de muniție de artilerie reprezintă un prim pas esențial în dezvoltarea capacității de producție internă a României.
Scrisorile de Solicitare includ potențiala coproducție atât a proiectilelor de artilerie standard NATO de 155 milimetri, cât și a muniției pentru tancuri NATO de 120 milimetri. Aceste proiecte sunt susținute de un împrumut pentru finanțare militară externă în valoare de 920 de milioane de dolari, acordat în septembrie 2024 de Departamentul de Stat al SUA”, notează ambasada SUA la București.
Sprijin financiar substanțial de la Washington
Proiectele anunțate sunt susținute financiar printr-un împrumut extern acordat de Departamentul de Stat al SUA în toamna anului 2024. Din totalul sumei de 920 de milioane de dolari destinate României, 220 de milioane vor fi direcționate către aceste două proiecte de coproducție.
Michael Dickerson, însărcinatul cu afaceri ad interim al Ambasadei SUA, a transmis că proiectele nu se limitează la producția de muniție, ci au un impact strategic asupra întregii regiuni. Potrivit acestuia, implementarea cu succes a acestor colaborări va spori capacitățile de apărare nu doar ale României, ci și ale întregii Alianțe, oferind un plus de securitate atât Statelor Unite, cât și aliaților europeni.
Dickerson a subliniat importanța stabilității lanțurilor de aprovizionare în contextul actual al conflictelor globale și a transmis că acest tip de parteneriat ajută la securizarea acestor fluxuri esențiale, în special în sectorul militar.
România vizează statutul de centru regional de excelență
Ministrul Economiei, Bogdan Ivan, a declarat că semnarea celor două Scrisori de Solicitare marchează un moment definitoriu pentru industria de apărare românească. El a explicat că proiectele vor contribui la înființarea, în România, a unui Centru European de Excelență pentru Muniție NATO — o inițiativă menită să întărească nu doar capacitatea de producție, ci și cea de testare, omologare și certificare a produselor militare fabricate local.
Ivan a precizat că, odată cu această dezvoltare, România va putea oferi nu doar muniție conformă cu cele mai înalte standarde NATO, ci și expertiză tehnologică și industrială, devenind un actor-cheie în cadrul parteneriatului transatlantic.