Rapid – FCSB 2-0, în etapa a 2-a a Superligii. Giuleștenii s-au impus după un meci controlat de la început până la final (Video)

Publicat: 24 iul. 2022, 23:40, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
Rapid - FCSB 2-0, în etapa a 2-a a Superligii. Giuleștenii s-au impus după un meci controlat de la început până la final (Video)

Rapid a învins-o, duminică seară, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, pe FCSB, în derby-ul etapei a doua a Superligii.

Rapid a deschis scorul în minutul 19.  Ioniță i-a centrat perfect lui Dugandzic, care a înscris cu capul, la primul meci în tricoul alb-vișiniu. Replica oaspeților a venit patru minute mai târziu. Coman a centrat din lovitură liberă, dar Moldovan a boxat. Gazdele au dus scorul la 2-0, în minutul 40. Sefer a centrat din lovitură liberă, Grigore a  întors pentru Săpunaru, iar  căpitanul echipei giuleștene a mărit avantajul de pe tabelă.

FCSB a replicat în minutul 64, prin Olaru, dar mingea trimisă de mijlocaș a trecut pe lângă poarta adversă.

FCSB putea reduce din diferență în minutul 85. Cordea a șutat din afara careului, iar mingea a fost deviată de Crepulja și a ocolit poarta. S-a terminat 2-0 pentru Rapid, iar suporterii echipei giuleștene jubilează.

Rapid a obţinut primele puncte în acest sezon, în timp ce FCSB nu a înregistrat nicio victorie în trei meciuri disputate, egal (1-1 cu ”U” Cluj) și înfrângeri (0-2 cu Rapid) în campionat și 0-1 cu Saburtalo în Europa Conference League.

Rapid: Moldovan – J. Morais, Săpunaru, Dr. Grigore, Fl. Ştefan (Iacob 90’) – Kait, Crepulja, Ioniţă II (A. Ciobanu 60’) – Sefer (Pănoiu 60’), Dugandzic, Costache (Papeau 75’). Antrenor: Adrian Mutu

FCSB: Târnovanu – Ov. Popescu, Bouhenna (Tamm 46’), Dawa, Radunovic – Oaidă (Olaru 46’; Musi 78’), Edjouma (Şut 46’), Fl. Tănase – Cordea, I. Stoica, Fl. Coman (Oct. Popescu 46’). Antrenor: Toni Petrea

Cartonaşe galbene: Săpunaru 24, H. Moldovan 58, Dugandzic 59, Crepulja 79 / Radunovic 58, Cordea 82, Oct. Popescu 88

Arbitri: Istvan Kovacs – Vasile Marinescu, Ovidiu Artene – Horia Gabriel Mladinovici

Arbitri VAR: Horaţiu Feşnic – Mircea Grigoriu

Observator: Iosif Olah