Rapid – UTA 1-0. Echipa antrenată de Adrian Mutu ocupă primul loc în clasamentul Superligii (Video)

Publicat: 21 aug. 2022, 09:50, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Rapid a învins sâmbătă seara, scor 1-0, echipa UTA Arad, într-un meci contând pentru etapa a şasea din Superligă. În urma acestei victorii, giuleștenii au trecut pe primul loc în clasament.

Fundaşul brazilian Junior Morais a înscris unicul gol al partidei, în minutul 17, cu un şut de la circa 25 de metri. În minutul 74 arădenii au rămas în inferioritate numerică, după ce mijlocaşul albanez Idriz Batha a primit al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat.

În urma acestui succes, Rapid ocupă primul loc cu 12 puncte, la o lungime în fața celor de la FC Botoșani. De cealaltă parte, UTA Arad rămâne pe locul 12, cu doar 7 puncte.

Înaintea meciului a fost omagiat fostul mare jucător şi antrenor rapidist Ion Motroc (85 ani), care a fost însoţit de fiul său Florin Motroc (55 ani), şi el fost jucător la Rapid.

RAPID: H. Moldovan – Onea, Săpunaru, Dr. Grigore, Morais – Kait, Crepulja, Al. Ioniţă (Papeau 55’) – Sefer (Pănoiu 76’), Dugandzic, Costache (Măţan 55’). ANTRENOR: Adrian Mutu

UTA: Balauru – Vukcevic, Benga, Chindriş, Hoxhallari – Cascini, Isac (Şteau 46’), Batha – Jobello (Keseru 81’), Postolachi (Ademi 61’), Otele (Ubbink 73’). ANTRENOR: Ilie Poenaru