Bilanțul epidemiei de Covid-19: Rata de infectare din București continuă să scadă

Rata infectărilor cu coronavirus din municipiul București se află în continuă scădere. Incidența îmbolnăvirilor este în prezent, în Capitală, de 5,01 cazuri raportat la 1.000 de locuitori.

Cu o zi în urmă, acest indice era de 5,19 cazuri raportat la 1.000 de locuitori.





Rata infectărilor continuă să scadă și în Ilfov, de la 5,66 la 5,30. În Cluj este aceeași situație. Incidența a scăzut de la 5,16 la 4,93. Și în Brașov indicele a scăzut de la 3,52 la 3,39.

În zona roșie mai sunt Hunedoara-3,27, Timiș -3,22, Arad și Alba-3,15.

Cele mai mici rate de infectare cu noul Coronavirus sunt în Suceava-0,74, Maramureș-0,80, Gorj-0,84.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.768 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba19916333,15
2.Arad22634543,15
3.Argeș25834642,19
4.Bacău25087361,74
5.Bihor27454642,92
6.Bistrița-Năsăud11250192,22
7.Botoșani13605161,45
8.Brașov41985493,39
9.Brăila12619172,34
10.Buzău11889341,66
11.Caraș-Severin10450132,23
12.Călărași9600261,64
13.Cluj546931344,93
14.Constanța413591042,85
15.Covasna787102,79
16.Dâmbovița21762241,58
17.Dolj25463331,85
18.Galați26254832,51
19.Giurgiu10579162,19
20.Gorj899060,84
21.Harghita7642181,30
22.Hunedoara21853223,27
23.Ialomița10340222,15
24.Iași40977551,76
25.Ilfov433681205,30
26.Maramureș19903160,80
27.Mehedinți7817131,56
28.Mureș22452502,59
29.Neamț17821261,75
30.Olt13906231,57
31.Prahova32873742,36
32.Satu Mare12554101,41
33.Sălaj10398112,11
34.Sibiu25091502,86
35.Suceava23573220,74
36.Teleorman12915352,46
37.Timiș52321713,22
38.Tulcea8014182,05
39.Vaslui15464131,16
40.Vâlcea15612322,39
41.Vrancea1008871,43
42.Mun. București1756545825,01
43.Cazuri noi nealocate pe județe    1142*-347 
 TOTAL1.031.0721.768 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 246 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA13
2ARAD10
3ARGEŞ4
4BACĂU2
5BIHOR3
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI9
8BRĂILA2
9BRAŞOV5
10BUZĂU2
11CĂLĂRAŞI4
12CARAŞ-SEVERIN1
13CLUJ6
14CONSTANŢA22
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA6
17DOLJ4
18GALAŢI5
19GIURGIU4
20GORJ4
21HARGHITA4
22HUNEDOARA3
23IALOMIŢA2
24IAŞI5
25ILFOV9
26MARAMUREŞ2
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI52
29MUREŞ23
30NEAMŢ9
31OLT2
32PRAHOVA3
33SĂLAJ2
34SATU MARE0
35SIBIU6
36SUCEAVA6
37TELEORMAN1
38TIMIŞ4
39TULCEA1
40VÂLCEA3
41VASLUI0
42VRANCEA3
 Total246

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Mai multe articole...