VIDEO | Război pe pasajul de la A0: primarul din Berceni oprit șantierul de pe A0
Plecat spre mare pentru weekend, primarul comunei Berceni a întors mașina din drum și a ajuns direct pe șantierul de la pasajul peste autostrada A0. George Ene a oprit lucrările de reparații începute de constructorul Alsim Alarko, despre care susține că ar fi demarat intervenția fără acordul Primăriei.
George Ene a oprit lucrările la pasajul peste A0 împreună cu viceprimarul și consilierii locali
Totul a pornit de la un telefon primit sâmbătă dimineață. Edilul era deja pe drum spre litoral când colegii din primărie l-au anunțat că traficul fusese oprit pe o bandă, la pasajul peste A0.
Așa că primarul a renunțat la weekend și s-a întors în comună. La fața locului a ajuns împreună cu viceprimarul și cu mai mulți consilieri locali, iar intervenția lor a însemnat mutarea balizelor de semnalizare montate de constructor. Lucrările au fost suspendate pe loc.
Edilul a relatat episodul într-o postare pe Facebook, în care a explicat cum a aflat de blocajul din trafic.
„Astăzi am plecat spre mare pentru weekend. Am fost sunat de colegii din primărie și informat că traficul a fost oprit pe o bandă la pasajul peste autostrada A0”, a transmis George Ene.
Primăria acuză o lucrare pe care o consideră executată greșit
Referitor la motivul opririi șantierului, primarul a invocat lipsa oricărei înștiințări prealabile. Constructorul ar fi început reparațiile fără să anunțe administrația locală și fără acordul acesteia, potrivit versiunii edilului.
Mai mult, șeful administrației locale a susținut că nu va accepta ca oamenii din comună să plătească factura unei lucrări pe care o consideră prost făcută. Argumentul principal ține de calendar: începerea școlii ar transforma blocajul într-o problemă zilnică pentru navetiști.
Într-o înregistrare publicată pe contul său, primarul a mers mai departe și a explicat de ce Primăria nu acceptă soluția propusă pentru perioada lucrărilor.
„Este inacceptabil ca, mai ales odată cu începerea școlii, noi, oamenii din Berceni, să pierdem ore întregi în trafic din cauza unei lucrări executate greșit, pentru repararea căreia nu s-a găsit o alternativă eficientă pentru Berceni”, a spus George Ene.
CNAIR și Primăria Berceni nu se înțeleg pe ruta ocolitoare
În fond, disputa dintre administrația locală, Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere și constructor nu este despre reparațiile în sine, ci despre unde merge traficul cât timp durează șantierul.
CNAIR și Alsim Alarko au propus devierea pe Centura Bucureștiului, așa cum se circula înainte de inaugurarea pasajului. Primăria a respins varianta și a invocat timpii mari de așteptare pentru navetiști. Iar acordul l-a condiționat de amenajarea unei alte rute: asfaltarea unui drum agricol pe traseul DJ 401 – Str. Sfânta Ana – Str. Lanului – DNCB.
De partea cealaltă, compania consideră solicitarea imposibil de îndeplinit. Potrivit CNAIR, transformarea unui teren agricol într-un drum care să suporte trafic greu ar cere decopertări masive, stabilizarea fundației, două straturi de asfalt și podețe.
Pasajul inaugurat acum doi ani se degradează, iar reparațiile intră pe garanție
Între timp, structura continuă să se strice. Pasajul a fost dat în folosință în urmă cu doi ani, iar problemele au apărut deja.
CNAIR a confirmat, într-un răspuns pentru Buletin de București, tasarea materialului de umplutură și înclinarea accentuată a parapetelor. Compania a precizat însă că, la momentul expertizei, structura de rezistență nu era considerată în pericol imediat, potrivit informațiilor preluate de Adevărul.
Reparațiile au fost cerute de CNAIR chiar în baza garanției, iar costurile nu ar urma să fie suportate din bani publici. Lucrările ar fi executate exclusiv pe cheltuiala Alsim Alarko, în baza garanției de 60 de luni, și presupun turnarea unor noi grinzi de beton și refacerea straturilor de asfalt cu geocompozit antifisură.