Remiză între Rapid şi Dinamo, în etapa a 28-a a Ligii 1 (Video)

Rapid şi Dinamo au terminat la egalitate, scor 1-1 într-un meci disputat sâmbătă seara, pe Arena Naţională din Bucureşti, în etapa a 28-a a Ligii 1.

Alb-roșii au profitat de o eroare în centrul defensivei echipei gazdă și au deschis scorul prin Cosmin Matei, în minutul 20. Rapid a egalat după doar trei minute, prin slovacul Jakub Vojtus. Acesta s-a aflat la prima sa reuşită pentru echipa giuleşteană.

Meciul a fost întrerupt în minutul 48 din cauza petardelor, torţelor şi fumigenelor aruncare de galeria Rapidului. Partida s-a reluat patru minute mai târziu. Fundaşul dinamovist Răzvan Patriche a primit îngrijiri medicale, după ce a fost lovit în picior de un obiect aruncat din tribună.

Rapid a ratat calificarea în play-off în urma acestui rezultat. Nou-promovata ocupă locul 9, cu 37 de puncte, iar Dinamo e pe 14, cu 17 puncte.

Rapid: H. Moldovan – Belu Iordache, Dandea (Moise ’61), D. Grigore, J. Morais – Cr. Săpunaru – Sefer (Stahl ’72), Kait, Al. Ioniţă (Marzouk ’61), R. Ilie – Vojtus (Bălan ’72). Antrenor: Mihai Iosif

Dinamo: Cristiano – Buleică (Moura ’70), Patriche Nichita, I. Jovanovic, A. Radu – Al. Răuţă (Rodriguez ’75), Pierret – Borduşanu (Bani ’75), C. Matei, Torje (Grădinaru ’70) – Ivanovski (Morar ’43). Antrenor: Flavius Stoican