România-Armenia 2-3, înfrângere dureroasă pentru tricolori și o piedică importantă în calea calificării la Cupa Mondială din Qatar

Publicat: 31 mart. 2021, 21:45, de Irina Maria Mari, în SPORT

România a fot învinsă cu scor 3-2 de către Armenia, în meciul disputat la Erevan în campania de calificare pentru Cupa Mondială 2022 din Quatar. Înfrângerea reprezintă o piedică importantă în calea tricolorilor pentru a ajunge la CM și este prima din istorie suferită în fața Armeniei.

După o primă repriză foarte echilibrată, încheiată la egalitate, în a doua parte a meciului, cele două echipe au pornit mai hotărâte să schimbe tabela de marcaj.

Primii care au reușit să înscrie au fost gazdele, în minutul 56, când Eduard Spertsyan a marcat în poarta lui Niță.

Doar 6 minute a durat bucuria armenilor, pentru că în minutul 62, Alexandru Cicâldău a marcat primul său gol pentru Națională.

Tot Cicâldău a marcat și următorul gol, în minutul 72 și România conducea la Erevan și părea să-și fi îndeplinit obiectivul.

Dar după doar 5 minute, s-a produs un moment crucial în economia meciului. George Pușcaș a avut o intrare periculoasă la un adversar, iar arbitrul i-a dat cartonaș roșu și a lăsat echipa în inferioritate numerică.

În minutul 86, Haroyan a înscris, iar reluările tv au demonstrat că jucătorul gazdelor s-a aflat în poziție de ofsaid, dar arbitrul a validat golul.

După încă trei minute, în minutul 89, armenii au dat lovitura de grație, după ce Crețu a comis un fault în careu și arbitrul a dictat penalty. Barseghyan l-a învins pe Niță și Armenia a câștigat cele trei puncte.

La finalul celor trei meciuri din campania de calificare pentru CM 2022, România a acumulat trei puncte, deși plănuia să aibă 7. Naționala noastră se situează pe poziția a patra în grupă, în urma Armeniei, a Germaniei și a Macedoniei de Nord.

ȘTIREA INIȚIALĂ

România joacă împotriva Armeniei al treilea meci din campania de calificare la Cupa Mondială din Quatar. Tricolorii au nevoie de o victorie la Erevan, în caz contrar riscă să iasă din calculele unei eventuale calificări.

Meciul dintre România și Armenia este de o importanță crucială pentru tricolori. După două meciuri jucate până acum, armenii ocupă poziția a doua în grupă, cu maximul de puncte posibile. Naționala României ocupă poziția a patra după o victorie și o înfrângere.

Elevii lui Mirel Rădoi merg la Erevan pentru a obține victoria, în condițiile în care Armenia se dovedește a fi, în ciuda așteptărilor, principala contracandidată la poziția a doua în grupă, cea care ar păstra șanse la calificarea la CM 2022.

Rezultatele înregistrate până acum în grupa României:

Joi, 25 martie: Liechtenstein – Armenia 0-1 (Frommelt 83′-autogol), România – Macedonia de Nord 3-2 (F. Tănase 28′, Mihăilă 50′, Hagi 86′ / Ademi 82′, Trajkovski 83′), Germania – Islanda 3-0 (Goretzka 3′, Havertz 7′, Gündoğan 56′)

Duminică, 28 martie: Armenia – Islanda 2-0 (Barseghyan 53′, Bayramyan 74′), Macedonia de Nord – Liechtenstein 5-0 (Bardi 7′, Trajkovski 51′, 54′, Elmas 62′, Nestorovski 82′-pen.), România – Germania 0-1 (Gnabry 17)

Miercuri, 31 martie: Armenia – România (ora 19:00), Liechtenstein – Islanda, Germania – Macedonia de Nord (ora 21:45)

Lotul larg al naționalei României:

Iată fotbaliștii convocați de selecționerul Mirel Rădoi pentru cele trei partide, precum și noua componență a lotului și a listei de rezervă:

PORTARI: Florin Niță (Sparta Praga/Cehia,), David Lazar (Astra), Florin Iacob (UTA Arad);

FUNDAȘI: Vasile Mogoș (Chievo Verona/Italia), Ionuț Nedelcearu (AEK Atena/Grecia), Alin Toșca (Gaziantep F.K./Turcia), Vlad Chiricheș (Sassuolo/Italia), Andrei Burcă (CFR Cluj), Mario Camora (CFR Cluj), Ovidiu Popescu (FCSB), Nicușor Bancu (Universitatea Craiova);

MIJLOCAȘI: Răzvan Marin (Cagliari/Italia), Alexandru Crețu (NK Maribor/Slovenia), Nicolae Stanciu (Slavia Praga/Cehia), Ianis Hagi (Glasgow Rangers/Scoția), Alexandru Maxim (Gaziantep F.K./Turcia), Erik Bicfalvi (FC Ural/Rusia), Valentin Mihăilă (Parma/Italia), Dennis Man (Parma/Italia), Florin Tănase (FCSB), Florinel Coman (FCSB), Alexandru Cicâldău (Universitatea Craiova);

ATACANȚI: Claudiu Keșeru (Ludogoreț/Bulgaria), George Pușcaș (Reading/Anglia).

Alți cinci fotbaliști se află pe lista de rezervă, staff-ul echipei naționale urmând a apela la aceștia în cazul unei indisponibilități:

Cristian Manea (CFR Cluj), Adrian Păun (CFR Cluj), Alexandru Mateiu (Universitatea Craiova), Andrei Ivan (Universitatea Craiova), Valentin Cojocaru (Viitorul)

Echipa naţională de fotbal a României dispută trei partide în luna martie, toate contând pentru preliminariile Cupei Mondiale 2022: România – Macedonia de Nord 3-2, România – Germania 0-1 şi Armenia – România (31 martie, ora 19:00).

La CM 2022 se califică direct primul loc din grupă, locurile secunde urmând să dispute baraje, scrie frf.ro.