România intră în jocul resurselor strategice. Nicușor Dan vorbește despre o alianță UE–SUA pentru materiale critice

Publicat: 17 feb. 2026, 16:23, de Anamaria Ionel, în ACTUALITATE , ? cititori
România intră în jocul resurselor strategice. Nicușor Dan vorbește despre o alianță UE–SUA pentru materiale critice
Sursa foto: captură video

Materialele critice și energia se conturează drept teme centrale pentru poziționarea economică a României în anii următori. Președintele Nicușor Dan a declarat marți, la Radio România Actualități, că Europa și Statele Unite discută constituirea unei forme de cooperare internațională dedicate comerțului cu materiale critice, iar România ar putea juca un rol important în acest context.

Declarațiile vin după ce ministrul Energiei, Bogdan Ivan, a anunțat că România ar putea deveni un jucător global în domeniul metalelor rare, printr-un proiect realizat în parteneriat cu o mare companie minieră din Statele Unite, care deține licență pentru resurse în Groenlanda.

O posibilă „nouă organizație” pentru materiale critice

Șeful statului a subliniat că statele occidentale conștientizează necesitatea unei politici comune în privința materialelor critice, esențiale pentru industrii precum energia, tehnologia sau apărarea.

„Și Europa, și SUA și state care gândesc în același mod, conștientizează că este nevoie de o politică comună în privința materialelor critice. A început o discuție care să constituie un fel de nouă organizație a comerțului pentru materiale critice. Parteneriatul va continua cu Europa și cu SUA”, a declarat Nicușor Dan.

Potrivit acestuia, România ar urma să se alinieze acestor inițiative, în condițiile în care tema securizării lanțurilor de aprovizionare cu resurse strategice devine tot mai importantă la nivel global.

Energie și parteneriate strategice

Președintele a vorbit și despre componenta energetică a cooperării cu Statele Unite, menționând posibile proiecte comune cu compania americană interesată de zona materialelor critice.

„La Feldioara există o sucursală a Nuclearelectrica și când se va concretiza un astfel de acord între o companie americană și Nuclearelectrica va fi foarte bine pentru România. Discuțiile sunt demarate de compania americană cu noi”, a spus șeful statului.

Reactoarele 3 și 4, prioritate strategică

În intervenția sa, Nicușor Dan a accentuat faptul că energia va deveni centrul preocupărilor economice în perioada următoare.

„În următorii ani energia va fi centrul preocupărilor economice. Colaborare pe partea energetică. Prioritatea României sunt reactoarele nucleare 3 și 4 de la Cernavodă, dar nu numai”, a afirmat președintele.

Referirea vizează proiectul de extindere a capacității nucleare de la Cernavodă, considerat unul dintre cele mai importante obiective strategice din domeniul energetic.