România – Liechtenstein 2-0, în preliminariile Cupei Mondiale din 2022. Urmează meciul cu Macedonia de Nord

Publicat: 05 sept. 2021, 23:33, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Naţionala de fotbal a României a învins reprezentativa statului Liechtenstein, scor 2-0, într-un meci disputat duminică, pe Arena Naţională, în etapa a cincea a Grupei J a preliminariilor Cupei Mondiale din 2022.

Meciul a fost precedat de un minut de reculegere ținut în memoria lui Ivan Patzaichin, Ion Caramitru și bucătarului echipei naționale, Yalcin Cadîr.

Tricolorii au deschi scorul în minutul 11, prin Alin Toșca. Fundașul a marcat cu un șut din afara careului. Toșca a înscrs în premieră pentru prima reprezentativă. În minutul 18, Cristi Manea a dus scorul la 2-0, cu o lovitură de cap. Centrarea i-a aparținut lui Ianis Hagi. Răzvan Marin a nimerit bara, cu un șut din afara careului, în minutul 62.

România: Niţă – Manea, Nedelcearu (Ghiţă ’79), Rus, Toşca – Stanciu (Cicâldău ’63), Marin, Olaru (Marin ’63) – Cordea, Markovic (Man ’64), Hagi (Sorescu ’80). Selecţioner: Mirel Rădoi.

Liechtenstein: Buchel – Wolfinger (Kollmann ’82), Grunenfelder, Malin, Hofer, Goppel – N. Frick (Sele ’46), Frommelt, Hasler (Spirig ’82) – Kardeşoglu (Ospelt ’64), Y. Frick (Yildiz ’70). Selecţioner: Martin Stocklasa.

Tot duminică, Islanda a remizat pe teren propriu cu Macedonia de Nord, scor 2-2, iar Germania a învins cu 6-0 Armenia. România ocupă locul trei în grupă, cu nouă puncte, cu trei mai puţine decât liderul Germania şi unul mai puţin decât Armenia.

Clasamentul Grupei J: 1. Germania – 12 puncte, 2. Armenia – 10 puncte, 3. România – 9 puncte, 4. Macedonia de Nord – 8 puncte, 5. Islanda – 4 puncte, 6. Liechtenstein – niciun punct.

Joi, naționala României s-a impus în Islanda, cu 2-0.  Următorul meci al jucătorilor pregătiți de Mirel Rădoi este programat miercuri, 5 septembrie, cu Macedonia de Nord, în deplasare.