Real Madrid – Șahtior, Liga Campionilor. Ucrainienii au câștigat după un meci cu cinci goluri marcate!

Publicat: 21 oct. 2020, 22:29, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Șahtior Donețk a câștigat meciul disputat în deplasare, scor 3-2, cu Real Madrid, miercuri seara, în prima etapă a Grupei B din Liga Campionilor.

Oapseții au deschis scorul în minutul 29, prin Tete care l-a învins pe portarul „galacticilor” cu un șut din interiorul careului. După doar patru minute, Varane a trimis în propria poartă, încercând să respingă din fața lui Dentinho. Portarul Courtouis a fost din nou învins, cu două minute înainte de final. Solomon a stabilit scorul la pauză, un incredibil 3-0 pentru campioana Ucrainei.

Ibericii au ieșit motivați de la cabine, iar Modric a redus din diferență cu un șut aproape de vinclu, în minutul 54. După doar cinci minute, nou-intratul Vinicius a marcat la prima atingere a balonului, ducând scorul la 2-3. În prelungiri, Valverde a înscris pentru 3-3, dar reușita sa nu a fost validată după intervenția VAR, pe motiv de offside. Șahtior câștigă surprinzător, dar meritat meciul disputat în deplasare, cu Real Madrid.

În etapa a doua a Grupei B din Liga Campionilor, Șahtior va primi vizita italienilor de la Inter Milano, în timp ce Real Madrid se va deplasa în Germania, pentru confruntarea cu Borussia Monchengladbach.