Şahtior Soligorsk – CFR Cluj 0-0. Calificarea în play-off-ul Conference League se decide în Gruia (Video)

Publicat: 04 aug. 2022, 22:38, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
Şahtior Soligorsk - CFR Cluj 0-0. Calificarea în play-off-ul Conference League se decide în Gruia (Video)

CFR Cluj a încheiat la egalitate, scor 0-0, meciul disputat, joi, în Turcia, cu echipa belarusă Şahtior Soligorsk, în prima manşă a turului trei preliminar din Conference League.

În minutul 16, Șahtior Soligors a fost aproape de gol. Satara a trimis cu capul, dar mingea a lovit transversala. Replica oaspeților a venit trei minute mai târziu. Deac a centrat din lovitură liberă, Yuri a reluat cu capul, dar mingea a nimerit bara.

Campioana României a mai ratat o oportunitate de gol în minutul 75. Debeljuh a șutat în diagonală, dar fără efect pe tabela de marcaj.

Au evoluat următoarele echipe:

Şahtior Soligorsk: Plotnikov – Simunovic, Satara, Filipenko , Antic – Divanovic (Ahmedi ’73), Krymi, Korzun – Vitor Feijao, Placca, Ivanovic (Iuzepciuk ’79). Antrenor: Serghei Tashuev

CFR Cluj: Scuffet – Graovac (Braun ’76), Yuri, Burcă, Camora – Cvek, Boateng (Hoban ’85), Păun (Jefte ’70) – Deac, Debeljuh, Roger (Petrila ’85). Antrenor: Dan Petrescu

Cartonaşe galbene: Satara ’45+1, Korzun ’48, Iuzepciuk ’89 / Deac ’80

Arbitri: Ioannis Papadopoulos – Konstantinos Nikolaidis, Vasileios Nikolakakis – Athanasios Tzilos.

Meciul retur va avea loc săptămâna viitoare.