Semifinalele la Australian Open 2023. Djokovic, marele favorit la câștigarea turneului

Publicat: 25 ian. 2023, 18:41, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

S-au stabilit semifinalele la Australian Open 2023. Tenismanul sârb Novak Djokovic (locul 5 ATP) îl va înfrunta în penultimul act pe americanul Tommy Paul (25 de ani, 35 ATP), iar grecul Stefanos Tsisipas (locul 4 ATP) îl va întâlni pe rusul Karen Hacianov (20 ATP).

Djokovic a trecut în sferturile de finală, în trei seturi, 6-1, 6-2, 6-4, de rusul Andrei Rublev (locul 6 ATP). Adversarul sârbului, de vineri, Tommy Paul l-a eliminat pe conaționalul său, Ben Shelton (20 de ani, 89 ATP), scor 7-6(6), 6-3, 5-7, 6-4. Djokovic a cucerit de nouă ori până acum trofeul la competiţia de la antipozi. Djokovic luptă la Melbourne pentru câştigarea celui de-al 22-lea său titlu de Mare Şlem.

Tsitsipas l-a învins cu 6-3, 7-6 (7/2), 6-4 pe cehul Jiri Lehecka, în timp ce Hacianov a profitat de abandonul adversarului său din sferturi, americanul Sebastian Korda, la scorul de 7-6 (7/5), 6-3, 3-0.

Elena Ribakina – Victoria Azerenka și Marga Linette – Aryna Sabalenka sunt cele două semifinale feminine, urmând a se disputa joi. Linette a trecut în sferturi de favorita 30, Karolina Pliskova (Cehia, 31 WTA), scor 6-3, 7-5. Meciul a durat o oră şi 27 de minute. Sabalenka a trecut de croata Donna Vekic (locul 64 WTA), scor 6-3, 6-2, într-o oră şi 49 de minute.

În cealaltă semifinală se întâlnesc favorita 22, Elena Rîbakina (Kazahstan, 25 WTA) şi favorita 24, Victoria Azarenka (Belarus, 24 WTA).