Sepsi – Aktobe 1-1. Calificarea în play-off-ul Conference League se decide în retur

Publicat: 10 aug. 2023, 22:56, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
Sepsi - Aktobe 1-1. Calificarea în play-off-ul Conference League se decide în retur

Sepsi a terminat la egalitate meciul disputat joi seară pe teren propriu, scor 1-1, cu echipa kazahă Aktobe, în prima manşă a turului al treilea preliminar din Conference League.

Oaspeţii au deschis scorul, în minutul 65, prin Elder Santana cu o lovitură de cap. Gazdele au replicat prin lovitura de cap a lui Safranko, din minutul 70, iar Alimi l-a pus la încercare pe portarul advers în minutul 80.

Sepsi a restabilit egalitatea în minutul 89. Nou-intratul Roland Varga a marcat cu un șut din marginea careului.

Returul „dublei” cu FC Aktobe va avea loc o săptămână mai târziu, joi, 17 august, în Kazakhstan.

Dacă se va califica în play-off-ul Conference League, Sepsi va juca împotriva învingătoarei din „dubla” Bodo/Glimt (Norvegia)/Pyunik (Armenia).

Sepsi: Niczuly – Ciobotariu, Ninaj, Bălaşa, A. Dumitrescu (R. Varga 80) – N. Păun (Rondon 72), Alimi – M. Ştefănescu, J. Rodriguez (Aganovic 66), C. Matei (I. Gheorghe 80) – Safranko. ANTRENOR: Liviu Ciobotariu

Aktobe:  Pokatilov – Kassym, Iashin, Shamko – China (Gadrani 88), Strumia, Raickovic, Tanzharikov – Baytana (Kenessov 60), Elder Santana (A. Filipovic 88), Samorodov (Bessmertnîi 75). ANTRENOR: Andrey Karpovich

Cartonaşe galbene: J. Rodriguez 45+2, Rondon 90+5  / Strumia 45+2, Raickovic 90+5

Arbitri: Visar Kastrati – Besnik Morina, Fatlum Berisha – Alban Shala (toţi din Kosovo)