Situație incredibilă în sportul românesc! HC Zalău și-a notificat adversarii cu câteva ore înainte de disputarea partidei din sferturile Cupei României la handbal că nu se prezintă la meci

Publicat: 13 mart. 2024, 16:40, de Cezar Andrei, în SPORT , ? cititori

Echipele de handbal feminin HC Dunărea Brăila și HC Zalău ar fi trebuit să înfrunte astăzi, de la ora 17:30, la sala Dunărea din Brăila, pentru un loc în semifinalele Cupei României. Cu câteva ore înainte de meci, echipa condusă de Gheorghe Tadici și-a notificat adversarii că nu va putea face deplasarea din motive ”obiective”.

”Cu părere de rău vă anunțăm că meciul de astăzi contând pentru Turul 3 – Cupa României nu se va disputa din cauza neprezentării echipei adverse. În această dimineață am primit informare din partea clubului HC Zalău invocând motive ”obiective” că nu se va prezenta la meci.”, a anunțat HC Dunărea Bărila într-un mesaj postat pe pagina oficială de Facebook.

Brăilenii anunță că vor face sesizări la comisiile de specialitate din cadrul FRH pentru ”a dispune în sarcina clubului neprezentat a tuturor cheltuielilor pe care le-am întreprins pentru un meci care în final nu se va disputa”.

”Având în vedere efortul organizatoric impus de planificarea unei partide oficiale, clubul de handbal Dunărea Brăila a irosit fonduri, întrucât a întreprins toate activităţile precursoare evenimentului. Ne vom adresa comisiilor de specialitate din cadrul Federației Române de Handbal pentru a dispune în sarcina clubului neprezentat a tuturor cheltuielilor pe care le-am întreprins pentru un meci care în final nu se va disputa.”, au tranmis aceștia.

”Sperăm că această atitudine a clublului din Zalău este doar o alegere nefericită de moment şi nu regula după care îşi prioritizează propria activitate şi propriile obiective. Fairplay-ul implică respect pentru regulile competiției şi, mai cu seamă pentru adversari, arbitri, spectatori şi culorile echipei, spiritul de echipă, de solidaritate, cultivă comportamentul sportivului de acceptare în demnitate a înfrângerii, de modestie în cazul victoriei.”, a încheiat HC Dunărea Brăila mesajul postat pe rețelele de socializare.

Ce sancțiune va primi echipa lui Gheorghe Tadici

În urma deciziei de a nu se prezenta la meciul din sferturile Cupei României la handbal feminin contra celor de la HC Dunărea Brăila, HC Zalău a pierdut la ”masa verde” cu 10-0 și a fost descalificată. Astfel, HC Dunărea Brăila va avansa în semifinalele competiției.

”HC Zalău a informat FRH că nu se prezintă la meciul cu HC Dunărea Brăila din motive obiective, printr-un email neoficial, trimis la ora 07:58, în atenția secretarului general, urmând ca în cursul zilei de marți să trimită și o adresă oficială.

Meciul a fost anulat, iar conform regulamentului HC Dunărea Brăila va fi declarată câștigătoare cu 10-0, iar HC Zalău va fi amendată cu 10.000 de lei”, a declarat Alexandru Jelescu, referent specialitate seniori din cadrul Departamentului de Competiții al FRH, potrivit Fanatik .