Surpriza de la US Open. Campionul en-titre este out!

Publicat: 09 sept. 2023, 10:30, de Florentin Lucaniuc, în SPORT , ? cititori

Carlos Alcazar, cel mai bun jucător al momentului și deținătorul US Open, a fost eliminat de Daniil Medvedev, numărul 3 ATP.

Carlos Alcaraz nu își va putea apăra titlul la Flushing Meadows.

Liderul mondial a fost învins în semifinale de rusul Daniil Medvedev (3 ATP), la capătul unui meci în care ibericul a fost de nerecunoscut.

Campionul de anul trecut de la US Open a pierdut primul set la tiebreak și a cedat categoric și setul al doilea, reușind să ia doar un singur game.

Cu toate că a revenit în actul al treilea și s-a impus cu scorul de 6-3, după 3 ore și 22 de minute, Medvedev s-a calificat în a doua sa finală la US Open, după cea câștigată în 2021.

Adversar îi va fi Novak Djokovic, cel pe care l-a învins în finala din urmă cu doi ani și cel care a trecut fără emoții de Ben Shelton (47 ATP), scor 6-3, 6-2, 7-6(4).