Turneu câștigat de Mihaela Buzărnescu! Românca și-a adjudecat titlul la turneul ITF de la Le Neubourg

Mihaela Buzărnescu a câştigat titlul la simplu, în turneul ITF de la Le Neubourg (Franţa). Jucătoarea română de tenis  a învins-o, în finala de duminică, pe unguroaica Anna Bondar, cu 6-1, 6-3.  Turneul este dotat cu premii totale de 80.000 de dolari.

Buzărnescu (33 ani, 125 WTA) a fost a treia favorită. Ea a pierdut un singur set, în parcursul spre trofeu. Asta s-a întâmplat în sferturi, contra franţuzoaicei Amandine Hesse, potrivit Agerpres.

Anna Bondar(24 ani, 146 WTA) a fost cap de serie numărul patru la acest turneu. Mihaela Buzărnescu a câştigat primul meci direct cu Bondar în iulie, la Bastad, în sferturi, cu 6-2, 6-4.

În urma turneului, Buzărnescu a urcat de pe locul 148 pe poziția 125 în clasamentul WTA.

Finală pierdută, săptămâna trecută la Valencia

În urmă cu o săptămână, Mihaela Buzărnescu a fost învinsă de olandeza Arantxa Rus, în finala turneului ITF de la Valencia. Principala favorită a câștigat cu scorul de 6-4, 7-6 (3).

Jucătoarea din România a mai câștigat un titlu la San Jose în 2018, atunci când a triumfat după 6-1, 6-0 în finala cu Maria Sakkari (Grecia). Buzărnescu și-a mai adjudecat un titlu în 2021, dar la dublu, la turneul de la Budapesta, alături de Fanny Stollar.