Ucraina a primit un plan de acțiune convenit, care ar trebui să confirme disponibilitatea țării de a adera la Uniunea Europeană. Acesta a fost anunțat și înmânat Ucrainei în cadrul unei reuniuni informale a miniștrilor UE pentru afaceri europene pe teme generale, care a avut loc la Lviv pe 11 decembrie, scrie DW.

Care este planul de acțiune pentru Ucraina?

Planul de acțiune constă în 10 puncte principale care ar trebui să confirme disponibilitatea Ucrainei de a adera la UE. Reuniunea de la Lviv a lansat, de asemenea, așa-numitul mecanism de „negociere anticipată”, care permite Ucrainei să lucreze în cadrul „grupurilor de negociere”.

Publicația a explicat că „negocierea anticipată” face posibilă ocolirea vetoului Ungariei privind aderarea Ucrainei la UE. Lucrările la aspectele tehnice legate de integrarea europeană nu necesită decizii formale din partea tuturor statelor membre ale blocului.

Cu toate acestea, este necesară o poziție unanimă pentru deschiderea și închiderea formală a grupurilor de negocieri. De aceea, Ucraina trebuie să finalizeze partea tehnică, astfel încât negocierile să poată continua cât mai repede posibil după ridicarea vetoului maghiar.

Publicația a precizat că punctele prioritare ale planului de acțiune sunt lupta împotriva corupției și reforma judiciară. Ucraina trebuie să facă modificări ale Codului de procedură penală și ale altor acte legislative în cursul anului 2026, necesare pentru a asigura o justiție promptă și eficientă.

În plus, Ucraina trebuie să consolideze independența Biroului Național Anticorupție (NABU) și a Parchetului Specializat Anticorupție (SAP). Conform planului, Kievul ar trebui să extindă jurisdicția acestora la toate pozițiile cu risc ridicat de corupție. De asemenea, până în al doilea trimestru al anului 2026, ar trebui aprobate o Strategie Anticorupție și un Program Anticorupție de Stat.

Olena Galușko, membră a consiliului de administrație al Centrului Anticorupție, a declarat reporterilor că lista furnizată Ucrainei nu include sarcini excesiv de complexe sau reforme care ar fi imposibil de implementat în timpul unei invazii rusești la scară largă. Potrivit acesteia, planul include reforme care anterior nu au avut voința politică de a fi implementate.

Plan de acțiune în 10 puncte

După cum a scris publicația „Pravda Europeană”, cele 10 puncte ale planului au fost enumerate într-o declarație comună scrisă de Marta Kos, comisar european pentru extindere și politica de vecinătate, și de Taras Kachka, viceprim-ministru pentru integrare europeană al Ucrainei.

Conform publicației, documentul enumeră 10 priorități cheie:

  • Adoptarea unor modificări cuprinzătoare la Codul de procedură penală și la alte acte legislative pentru a asigura o justiție promptă și de înaltă calitate (iată o listă separată de modificări, și anume: abrogarea „amendamentelor Lozovoi” privind închiderea automată a procedurilor; extinderea termenelor de prescripție și consolidarea motivelor de întrerupere și suspendare a acestora în cazurile de corupție; consolidarea independenței NABU și SAPO și protejarea jurisdicției acestora împotriva eludării și a influenței nejustificate; extinderea jurisdicției NABU și SAPO la toate pozițiile cu risc ridicat).
  • Asigurarea NABU acces efectiv la expertize criminalistice imparțiale, prompte și de înaltă calitate.
  • Efectuarea unei revizuiri cuprinzătoare a procedurii de selectare și demitere a Procurorului General.
  • Reluarea selecției pentru numirea și transferul procurorilor în funcții de conducere și alte funcții de procuror în cadrul Procuraturii Generale, procuraturilor regionale și raionale.
  • Reformarea Biroului de Investigații de Stat (SBI).
  • Să numească, fără întârziere, judecători ai Curții Constituționale și membri ai Consiliului Superior de Justiție care au trecut de verificarea internațională.
  • Extinderea implicării experților internaționali în comisia de concurs pentru Înalta Comisie de Calificare a Judecătorilor (HQCJ).
  • Adoptarea unui proiect de lege privind declarațiile de integritate ale judecătorilor. Pentru Curtea Supremă, aceasta include implicarea temporară a unor experți internaționali independenți.
  • Adoptarea Strategiei anticorupție și a Programului de stat anticorupție până în trimestrul al doilea al anului 2026.
  • Dezvoltarea și consolidarea sistemelor de control intern împotriva corupției la nivel înalt.

Bruxelles-ul a propus o nouă condiție pentru aderarea Ucrainei la UE

Anterior, comisarul european pentru justiție, Michael McGrath, a declarat că Ucraina trebuie să aducă în fața justiției politicienii și oamenii de afaceri corupți dacă dorește să adere la Uniunea Europeană. Potrivit acestuia, guvernele europene nu vor sprijini intrarea Ucrainei în blocul comunitar dacă aceasta nu poate demonstra că are un sistem eficient de eradicare a criminalității din eșaloanele superioare ale societății.

Comisarul european a recunoscut că, deși procesul de reformă din Ucraina este un „călătorie lungă”, el speră că Kievul va depune „eforturi maxime” pentru a combate corupția. McGrath a adăugat, de asemenea, că este în contact regulat cu autoritățile cu privire la evoluțiile situației.