Un român, arestat pentru incendierea proprietăților premierului britanic
:format(webp):quality(80)/https://www.puterea.ro/wp-content/uploads/2025/05/Charged-MyNewsDesk-Header-image17-1.avif)
Un român a fost pus sub acuzare în legătură cu incendiile care au avariat proprietăți și o mașină a premierului britanic Keir Starmer, a anunțat Poliția Metropolitană. Poliția Metropolitană din Londra confirmă acuzația legată de pagubele provocate de incendiu la proprietăți și o mașină care aparțin șefului guvernului.
Cetățeanul român Stanislav Carpiuc, din Romford, a fost arestat sâmbătă, 17 mai, pe aeroportul Londra Luton și urma să fie prezentat azi dimineață, 20 mai, la Curtea de Magistrați din Westminster.
Poliția londoneză a întocmit o listă impresionantă de capete de acuzare împotriva românului.
„Stanislav Carpiuc, în vârstă de 26 de ani (născut la 15.07.1998), din Romford, cetățean român, a fost pus sub acuzare pentru:
-conspirație, împreună cu Roman Lavrynovych și alte persoane necunoscute, de a provoca, prin incendiere, pagube unei proprietăți care aparținea altcuiva;
-intenția de a distruge acea proprietate;
-intenția de a pune în pericol viața altor persoane sau manifestarea unei nepăsări față de posibilitatea ca viața altora să fie pusă în pericol”, a transmis într-un comunicat Poliția Metropolitană din Londra.
Stanislav Carpiuc urma să apară în fața Magistraților de la Westminster, marți, 20 mai, la ora 10:00 (ora 12, ora României).
„Acuzația, autorizată de Serviciul de Procuratură al Coroanei (Crown Prosecution Service), se referă la o perioadă cuprinsă între joi, 17 aprilie, și marți, 13 mai a acestui an, în care au avut loc trei incidente:
-un incendiu la un vehicul în zona NW5, joi, 8 mai;
-un incendiu la intrarea unei proprietăți din zona N7, duminică, 11 mai;
-un incendiu la o adresă rezidențială din NW5, în primele ore ale dimineții de luni, 12 mai.
Toate incidentele au legături cu o persoană publică de mare notorietate, motiv pentru care ancheta a fost condusă de Comandamentul pentru Combaterea Terorismului al Poliției Metropolitane”, se mai arată în comunicat.
Cetățeanul român avea și doi complici
Carpiuc a fost arestat sâmbătă, 17 mai, pe Aeroportul London Luton, de către ofițeri specializați în combaterea terorismului din cadrul Unității Speciale de Operațiuni din Regiunea de Est. El a fost reținut în custodia poliției, după obținerea unui mandat de detenție suplimentară.
„În cadrul aceleiași anchete, Roman Lavrynovych, în vârstă de 21 de ani (născut la 06.02.2004), din Sydenham, cetățean ucrainean, a fost pus sub acuzare pentru trei capete de acuzare de incendiere cu intenția de a pune în pericol viața. Acesta a apărut în fața magistraților de la Westminster pe 16 mai și a fost reținut în arest preventiv, urmând să apară la Old Bailey (tribunal din Londra, n.r.) pe 6 iunie. Un alt bărbat, în vârstă de 34 de ani, a fost arestat luni, 19 mai, în zona Chelsea (SW3), sub suspiciunea de conspirație pentru a comite incendiere cu intenția de a pune în pericol viața. El rămâne în custodia poliției”, mai anunță sursa citată.