Rafael Nadal, în finală la Indian Wells. Cu cine va juca pentru câștigarea trofeului

Publicat: 20 mart. 2022, 08:43, de Puterea.ro, în SPORT , ? cititori

Jucătorul spaniol de tenis Rafael Nadal (35 de ani, locul 4 ATP) l-a învins pe compatriotul său Carlos Alcaraz (18 ani, locul 19 ATP), cu scorul de 6-4, 4-6, 6-3, în semifinale la Mastersul 1000 de la Indian Wells.

Nadal a obţinut a 20-a victorie consecutivă în 2022 şi va disputa cea de-a cincea finală a sa la Indian Wells. Meciul a durat trei ore şi 12 minute. În finală, Nadal va juca împotriva americanului Taylor Fritz, cap de serie 20. Acesta l-a învins în penultimul act pe rusul Andrei Rublev, cap de serie 7, scor 7-5, 6-4. Meciul a durat o oră şi 50 de minute.

Nadal a câştigat la Indian Wells în 2007, 2009 şi 2013. Dacă va câștiga și trofeul din acest an, îl va egala pe Novak Djokovic la titlurile de Masters 1000 – 37.