Unei legende a tenisului îi e dor de Simona Halep

Publicat: 26 mai 2025, 06:07, de Alexandru Bogdan Grigoriev, în SPORT , ? cititori
Unei legende a tenisului îi e dor de Simona Halep
Foto: okdiario.com

Alex Corretja, una dintre marile legende ale tenisului, fost vicecampion la Roland Garros, și-a adus aminte de Simona Halep în ziua începerii French Open, al doilea turneu de Mare Șlem al anului 2025.

Alex Corretja (51 de ani), spaniolul dublu finalist la Roland Garros și fost număr 2 mondial, e ferm convins că fosta lideră mondială WTA Simona Halep ar mai fi putut câștiga trofee importante în sportul alb.

Am foarte mult respect pentru Simona”

Am foarte mult respect pentru Simona. Ea a fost mereu o luptătoare, o gladiatoare, o profesionistă. Nu am nicio îndoială că ar fi avut în continuare șanse să câștige turnee mari pentru că deja au existat înainte multe jucătoare foarte puternice pe care le-a învins și a câștigat turnee majore. De aceea este atât de păcat ce i s-a întâmplat. Îmi este dor de ea în circuit. Mi se pare că a fost foarte rău că nu și-a putut termina cariera în modul în care merita”, a spus tenismenul, acum expert al EuroSport.

A fost mereu foarte puternică mintal și fizic. Nu am dubii că ar fi avut în continuare șanse să câștige turnee în cariera ei, chiar dacă acum tenisul feminin pare că a intrat într-un nou nivel al forței. În același timp însă, să ne uităm cine a câștigat la Roma, cine a jucat finale! Nu e neapărat obligatoriu să ai 1,85 metri pentru a juca tenis în ziua de azi. Poți să ai alte abilități și Simona le-a avut pe toate”, a punctat ibericul.

Marius Copil poate aduce ceva diferit pentru eleva sa

Alex Corretja a mai vorbit și despre proaspăta colaborare dintre Marius Copil și rusoaica Daria Shnaider, numărul 11 WTA.

„Până la urmă, de fiecare dată când aduci lângă tine pe cineva care a fost în circuit și cunoaște jocul – OK, poate că trebuie să te adaptezi și să ajustezi unele lucruri, modalități diferite de a te antrena – mi se pare că atunci când știi lucruri despre tenis, poți aduce ceva diferit pentru jucător. Nu contează dacă e vorba de feminin sau masculin. Cred că lucrul cel mai important este să știi de ce faci anumite lucruri în tenis, de ce joci într-un fel sau altul.”