Miruţă: Nu mai sunt bani pentru mâine – miza Guvernului stă la Curtea Constituţională

Publicat: 22 sept. 2025, 06:02, de Andrei Ceausescu, în POLITICĂ , ? cititori
Miruţă: Nu mai sunt bani pentru mâine – miza Guvernului stă la Curtea Constituţională
sursa foto: Hepta

Ministrul Economiei, Radu Miruţă, a declarat că, în opinia Executivului, legile din al doilea pachet de măsuri fiscale pentru reducerea deficitului bugetar respectă Constituţia. Declaraţiile au fost făcute duminică seară, la Digi 24, în contextul în care Curtea Constituţională urmează să se pronunţe asupra mai multor sesizări depuse pe acest subiect.

Miruţă a subliniat că Guvernul a analizat atent cadrul legal înainte de a-şi asuma răspunderea asupra proiectelor. „În interpretarea Guvernului, aceste pachete sunt constituţionale. Altfel, judecătorii Curţii Constituţionale sunt şi ei emanaţia unor decizii politice. Logica ar fi să fie convergente deciziile Guvernului cu deciziile Curţii Constituţionale pe acest pachet 2”, a afirmat ministrul.

Acesta a atras atenţia asupra situaţiei financiare dificile în care se află România, explicând că lipsa fondurilor este motivul principal pentru adoptarea noilor măsuri. „România este într-o situaţie economică, financiară, destul de strâmtorată. (…) Nu sunt suficienţi bani şi nu sunt suficienţi bani pentru ziua de mâine în unele situaţii. De aceea Guvernul a venit cu aceste propuneri”, a spus Miruţă.

Întrebat despre un eventual „plan B” în cazul în care Curtea Constituţională ar respinge pachetul, ministrul a răspuns că un asemenea scenariu ar însemna absenţa susţinerii pentru actualul Cabinet. „Dacă nu-i constituţional, înseamnă că nu există susţinere pentru aceste măsuri coordonate de premierul Ilie Bolojan, susţinute de partidele care compun această coaliţie”, a precizat el, adăugând că toate deciziile Guvernului sunt adoptate în unanimitate de partidele aflate la guvernare.

Curtea Constituţională urmează să dezbată, pe 24 septembrie, sesizările care vizează legile din al doilea pachet de măsuri. Lideri politici, inclusiv premierul, au afirmat anterior că o eventuală decizie de neconstituţionalitate ar putea conduce la demisia Guvernului.