Agenția Spațială Europeană, partenerul ARBDD în monitorizarea și prevenirea incendiilor în Delta Dunării
Administrația Rezervației Biosferei Delta Dunării a început discuțiile cu Agenția Spațială Europeană pentru încheierea unui protocol în baza căruia agenția să devină partener la monitorizarea și prevenirea incendiilor de vegetație.
În fiecare an, mii de hectare din Delta Dunării sunt afectate de incendii, în cele mai multe cazuri fiind vorba de incendii provocate intenționat de localnici pentru ca prin incendierea stufului și a vegetației uscate să fie mărită suprafața luciului de apă și pentru regenerarea resurselor piscicole.
În acest an, numai până la jumătatea lunii martie au fost incendiate 11.700 de hectare de vegetație din Deltă. Pericolul reprezentat de incendiile produse în Deltă este mai mare decât în orice altă zonă deoarece în multe cazuri intervențiile pompierilor sunt extrem de dificile sau chiar imposibile, din cauză că focarele sunt în zone inaccesibile.
Dar cel mai mare pericol reprezentat de aceste incendii este că distrug habitatele naturale din Deltă, cu efecte pe termen lung asupra biodiversității.
Protocol între ARBDD și Agenția Spațială Europeană pentru monitorizarea și prevenirea incendiilor
Pentru a obține controlul în prevenirea și monitorizarea incendiilor, conducerea Administrației Rezervației Biosferei Delta Dunării (ARBDD) a început discuțiile cu Agenția Spațială Europeană (ESA) pentru încheierea unui protocol în baza căruia ESA să susțină administrația Rezervației în monitorizarea cu precizie a suprafețelor afectate de incendiile de vegetație.
Primele discuții purtate de guvernatorul ARBDD, Bogdan Bulete, cu reprezentanții Agenției Spațiale Europene pentru încheierea protocolului au avut loc în urmă cu o săptămână, în Elveția.
„Administrația Rezervației Biosferei Delta Dunării (ARBDD) informează că a inițiat demersuri oficiale cu Agenția Spațială Europeană (ESA) pentru un protocol de monitorizare satelitară a suprafețelor arse din Delta Dunării, măsură considerată esențială în contextul creșterii alarmante a incendiilor de stuf din ultimul deceniu.(…)
Ca suprafețe de teren care sunt afectate, cu siguranță ESA, pe baza unui protocol inițiat de noi, ne poate da aceste suprafețe de teren cu acuratețe, pentru că noi facem o aproximare în ce privește suprafețele afectate. Datele pe care le vom primi vor fi date precise”, a anunțat guvernatorul pe contul de facebook al ARBDD.
Până în 2022, incendierea controlată a suprafețelor stuficole era permisă, deoarece era utilizată de inginerii piscicoli pentru eliminarea vegetației dure. Este o tehnică acceptată în acvacultură pentru că are un impact pozitiv în mărirea luciului de apă și regenerarea resurselor piscicole.
Această practică a fost interzisă prin Ordonanţa de Urgenţă nr. 195/2005 coroborată cu legea nr 181/2020, modificată recent. Noile prevederi legale interzic incendierea suprafeţelor din ariile naturale şi pedepsește o astfel de infracțiune chiar și cu închisoarea.
Dar aceste interdicții nu au stopat fenomenul. Mulți localnici din Deltă se consideră discriminați deoarece autoritățile le-au interzis o practică veche și incendiază suprafețele cu stuf ca un gest de răzvrătire împotriva unei interdicții pe care o consideră incorectă.
Agenția Spațială Europeană a realizat mai multe studii referitoare la Delta Dunării
Nu este prima colaborare cu agenția europeană. De altfel, România face parte din cele 22 de state care sunt membre ale ESA. Specialiștii agenției au realizat mai multe studii referitoare la Deltă. Unul dintre acestea, „Detectarea schimbărilor în Delta Dunării”, a identificat prin imagini Lansdat schimbările care au avut loc la gura de vărsare în mare a Brațului „Sf. Gheorghe”, dar și evoluțiile insulei Sacalin.
Alt studiu, „Observarea dinamicii litorale a Deltei Dunării” a constat în sute de imagini din satelit care acoperă 30 de ani de modificări și au fost compilate pentru a arăta evoluția Deltei Dunării.
„Considerată Rezervație a Biosferei UNESCO, Delta Dunării este unul dintre cele mai importante ecosisteme de acest fel și, la fel ca multe alte zone deltaice de pe glob, a suferit presiunea umană în ultimele decenii. Aporturile reduse de sedimente în zonele de coastă au dus la o fragilitate sporită și la extinderea eroziunii, care trebuie monitorizate cu atenție”, se spune în acest studiu.
Monitorizarea și prevenirea incendiilor produse în Delta Dunării și efectele lor prin distrugerea habitatelor naturale și a biodiversității vine în continuarea acestor colaborări.
:format(webp):quality(80)/https://www.puterea.ro/wp-content/uploads/2025/12/WhatsApp-Image-2025-12-09-at-19.25.52-1024x768.jpeg)