Război politic în Capitală: Daniel Băluță acuză lipsa de rezultate a lui Ciprian Ciucu

Publicat: 01 feb. 2026, 18:10, de Corina Oprea, în POLITICĂ , ? cititori
Război politic în Capitală: Daniel Băluță acuză lipsa de rezultate a lui Ciprian Ciucu

Primarul Sectorului 4 al Capitalei și vicepreședinte al PSD pe administrație publică, Daniel Băluță, l-a criticat dur pe primarul general al Bucureștiului, Ciprian Ciucu, acuzând actuala conducere a Capitalei de lipsă de rezultate și de o atitudine bazată pe „plângeri”, nu pe proiecte concrete.

Băluță sare la gâtul lui Ciucu

Declarațiile au fost făcute duminică, în cadrul unei conferințe de presă susținute cu ocazia anunțării extinderii magistralei M4 de metrou, investiție majoră în infrastructura de transport a Bucureștiului.

Daniel Băluță a declarat că el și echipa sa au demonstrat în ultimii ani că pot livra rezultate concrete, nu doar promisiuni, susținând că, din păcate, plângerile au devenit principala preocupare a celor aleși să conducă Bucureștiul.

Acesta a subliniat că, prin voință, viziune și disciplină administrativă, administrația sa a arătat că proiectele mari nu sunt simple vise sau concepte teoretice, ci realități, adăugând că astfel de realizări sunt străine actualei conduceri a Capitalei.

„Așa cum eu și echipa mea am demonstrat în ultimii ani, noi nu ne plângem, ci livrăm rezultate. Din păcate, a te plânge a devenit mai nou principala activitate a celor aleși să ne conducă destinele. Cu voință, viziune și disciplină administrativă am arătat că proiectele mari nu sunt nici vise, nici simple viziuni, ci realitate – lucruri care, din păcate, sunt străine noii conduceri a Bucureștiului”, a declarat Daniel Băluță.

De ce PSD s-a opus majorării tarifelor la transportul public

În același context, edilul Sectorului 4 a explicat și motivele pentru care consilierii generali ai PSD au votat împotriva majorării tarifelor pentru transportul public din București. Potrivit lui Băluță, românii nu mai pot suporta o nouă povară financiară, în condițiile în care au fost deja afectați de creșteri succesive de taxe și impozite.

„Ceea ce, din păcate, domnul Ciucu și domnul Bolojan nu înțeleg sau se fac că nu înțeleg este că românii nu mai suportă starea asta. După majorarea TVA, a impozitului pe venit, a impozitului pe profit, a taxelor și impozitelor locale, vrem acum să mai creștem și biletul la STB? Așa ceva nu se mai poate”, a afirmat Daniel Băluță.

Acesta a subliniat că, indiferent de tipul de guvernare, Bucureștiul a fost constant afectat de măsuri fiscale care au pus presiune pe populație, iar partidele politice ar trebui să țină cont de nemulțumirea tot mai accentuată a cetățenilor.

„Oamenii nu doar că au obosit, oamenii sunt nervoși și supărați. Invit toate partidele politice să reprezinte voința celor care nu mai suportă sub nicio formă această povară”, a mai spus edilul.

PSD promite să continue demersurile

Daniel Băluță a precizat că opoziția față de majorarea tarifelor la transportul public nu este un demers izolat și că PSD va continua să susțină măsuri menite să protejeze nivelul de trai al bucureștenilor.

Potrivit acestuia, administrația publică trebuie să pună accent pe investiții și pe rezultate concrete, nu pe justificări sau explicații legate de lipsa fondurilor.