Lovitură în USR: prefecta de Timiș a demisionat, după ce fost audiată într-un dosar de fraudă cu fonduri europene
Prefecta USR a județului Timiș, Cornelia Elena Micicoi, și-a anunțat demisia din funcție pe rețelele sociale, la doar câteva ore după ce a fost dusă la Parchetul European pentru audieri. Aceasta este vizată într-un dosar de evaziune fiscală cu fonduri europene, legat de un proiect derulat în trecut prin GAL Freidorf. Micicoi susține că este nevinovată și că pleacă pentru a nu transforma ancheta într-o problemă a instituției pe care a condus-o.
Demisie la câteva ore după ce a fost audiată de procurori
Cornelia Elena Micicoi a făcut anunțul printr-o postare publică, în care a precizat că și-a înaintat demisia din fruntea Prefecturii Timiș. Decizia vine imediat după ce a fost audiată de procurorii Parchetului European. Anterior, prefecta a transmis că nici măcar nu deține calitatea de martor în anchetă. La scurt timp, a anunțat că renunță la funcție.
În mesajul său, Micicoi a ținut să sublinieze că pasul îi aparține în întregime.
„Mi-am înaintat demisia din funcția de prefect al județului Timiș. Decizia îmi aparține mie și doar mie. Instituția Prefectului reprezintă guvernul român în teritoriu, nu o persoană. Nu voi permite ca o anchetă care vizează un proiect derulat de o asociație de a mea în trecut, prin Gal Freidorf, să devină o problemă a instituției pe care am condus-o”, a scris aceasta.
Ce vizează ancheta Parchetului European
Dosarul instrumentat de EPPO Timișoara are în centru o suspiciune de evaziune fiscală legată de fonduri europene. În aceeași zi au avut loc și percheziții, printre care și casa membrei USR. Proiectul care a declanșat verificările ar fi fost derulat printr-o asociație de care Micicoi a fost legată în trecut, GAL Freidorf. Aceasta insistă însă că ancheta privește activitatea acelei structuri, nu funcția pe care o ocupa la Prefectură.
Prefecta a explicat că există o plângere pe care procurorii europeni sunt obligați prin lege să o verifice și că procedura abia a fost demarată. Potrivit ei, abia la finalul investigației se va stabili dacă are vreo calitate în dosar. Micicoi se declară convinsă de propria nevinovăție.
„Există o plângere pe care procurorii Parchetului European au obligația legală să o verifice. Ancheta este la început. La final, se va stabili dacă am vreo calitate în acest dosar și sunt convinsă că răspunsul va confirma ce spun acum: nu am nimic de ascuns, sunt nevinovată”, a declarat aceasta.
Dincolo de protejarea instituției, prefecta a invocat și motive personale pentru demisia sa. Spune că are nevoie de toată energia pentru a-și apăra familia și demnitatea, iar acest lucru îl va face în calitate de cetățean, nu din poziția oficială.
„Acum am nevoie de toată energia pentru a-mi proteja familia și a-mi apăra demnitatea. O voi face ca cetățean, nu din funcție. Le mulțumesc colegilor din Instituția Prefectului – Județul Timiș pentru profesionalism și colaborare. Am făcut împreună multe lucruri bune pentru comunitatea în care am fost tot timpul prezentă. Rămân la dispoziția anchetatorilor, așa cum am fost de la prima oră”, a scris membra USR.